آیا ماه تولد بر روی شخصیت ما تاثیر دارد؟

آیا ماه تولد بر روی شخصیت ما تاثیر دارد؟

آیا ماه تولد بر روی شخصیت ما تاثیر دارد؟

ماه تولد وشخصیت شما

آیا می‌توانیم از بهترین و بدترین ماه تولد حرف بزنیم؟

بحث‌هایی که درباره‌ شخصیت ماه ها و شخصیت شناسی از روی ماه تولد می‌خوانیم و می‌شنویم، از نظر علمی تا چه حد اعتبار دارند؟حتماً شما هم افراد بسیاری را می‌شناسید که در شبکه‌ های اجتماعی و جمع‌های دوستانه، پیوسته از ماه تولد خود و دیگران حرف می‌زنند و حتی در پروفایل‌های شخصی‌شان، خود را در قالب زن یا مرد متولد مهر و… یا ماه‌های دیگر معرفی می‌کنند.باعصراطلاعات همراه باشید.

حتی بعید نیست شما هم کسانی را دیده باشید که می‌گویند: «من به طالع بینی و فال تولد و فال ماه و چیزهایی مانند این‌ها اعتقاد ندارم؛ اما آن‌قدر نشانه‌های درست دیده‌ام که نمی‌توانم به سادگی آن‌ها را انکار کنم. واقعیت را بخواهید من، سنگ تولد ماه خودم را هم همیشه همراه دارم!»

از آن‌جا که تاثیر ماه تولد بر روی شخصیت و استفاده از ماه تولد در شخصیت شناسی به یک بحث رایج تبدیل شده و در میان گروه‌های مختلف جامعه نیز نفوذ و رسوخ کرده است، این درس را به مرور برخی از مقالات، مطالعات و تحقیقات مرتبط با رابطه ماه های تولد و شخصیت افراد اختصاص داده‌ایم.

اهمیت روش علمی در بررسی تأثیر ماه تولد بر شخصیت

پیش از هر چیز باید بر این نکته تأکید کنیم که وقتی از تحقیقات علمی حرف می‌زنیم، باید مبنای کار ما روش علمی باشد. روش علمی این نیست که انواع واژه‌ها و اصطلاحات علمی را در کنار هم قراردهیم و با ترکیب واژه‌هایی نظیر «اجرام سماوی»، «مکانیک کوانتوم»، «نظریه ریسمانها»، «نجوم»، «بیوریتم» و «گرانش» جمله‌سازی کنیم و این ترکیب خشک را با چند خاطره و نقل قول هم، به بحثی جذاب و شیرین تبدیل کنیم. هم‌چنین روش علمی نمی‌تواند بر پایه‌ی چند تجربه‌ی محدود و معدود شخصی بنا شود. مثلاً نمی‌توانیم چند دوست متولد ماه مرداد یا شهریور خود را بررسی کنیم و جمع‌بندی خود را در قالبِ یک مدل تجربه ‌شده با دیگران به اشتراک بگذاریم.

جدای از این‌که مطالعه درباره‌ی این موضوع باید در یک جامعه‌ی آماری بزرگ و متنوع و به شکلی روش‌مند انجام شود، مشکلات و خطاهای شناختی متعددی هم وجود دارند که اعتبار استنتاج‌ها و تجربه‌های شخصی را در این زمینه زیر سوال می‌برند. به عنوان مثال، خطای تأیید خود باعث می‌شود که ما با اطلاعات، برخورد گزینشی داشته باشیم و بیشتر بر روی مشاهداتی تمرکز کنیم که دیدگاه خودمان را تأیید می‌کنند.

مثلاً فرض کنید کسی فکر می‌کند متولدین ماه اسفند، خسیس هستند. مطالعات روانشناسی متعدد نشان داده که چنین فردی، از کنار اسفندی‌های سخاوتمند (یا آن‌ها که لااقل خسیس نیستند) و نیز از کنار خسیس‌های ماه‌های دیگر به سادگی عبور می‌کند؛ اما هر جا که با یک خسیس اسفندی روبرو شود، آن را به عنوان شاهدی بر نظریه‌ی خود به ذهن می‌سپارد و در بلندمدت، باور او به دیدگاهش تقویت می‌شود. با این مقدمه، تأکید ما بر این است که برای چنین بحث‌هایی باید به سراغ مطالعات و مقالات علمی رفت که روش‌های درست و محکم و قابل اتکا را به‌کار گرفته‌اند.

شاید توضیح زیر بتواند این نکته را شفاف‌تر کند:

فرض کنید شخصی می‌گوید متولدین ماه اردیبهشت، کنجکاو هستند (و فرض می‌کنیم کنجکاوی را به شکلی دقیق، تعریف کرده و ابزار یا پرسشنامه‌ای برای سنجش آن دارد).این‌که او یک نفر یا ده نفر یا حتی هزار نفر از متولدین ماه اردیبهشت را پیدا کند و بگوید که همگی ‌آن‌ها کنجکاو هستند، باعث نمی‌شود که حرفش اثبات شود. او باید جامعه‌ی بزرگی از متولدین ماه‌های دیگر را هم بررسی کند و متوسط کنجکاوی متولدین اردیبهشت را با متوسط کنجکاوی متولدین سایر ماه‌ها مقایسه کند تا در نهایت بتواند از این مقایسه، نتیجه‌ای قابل‌اتکا بگیرد (البته این صرفاً بخشی از دشواری ماجراست و ظرافت‌های فراوان دیگری نیز در این نوع مطالعات وجود دارد).

روز تولد، ماه تولد یا فصل تولد؟

پیش از هر چیز، باید تکلیف خودمان را با مقطع زمانی مورد بررسی مشخص کنیم. آیا می‌خواهیم تأثیر روز تولد را بر شخصیت بررسی کنیم؟ یا هدف‌مان – چنان‌که اغلب چنین است – بررسی تأثیر رابطه‌ی ماه های تولد و شخصیت افراد است؟ با بررسی تحقیقات انجام شده، به نتیجه می‌رسیم که بازه‌ی زمانی قابل دفاع در چنین مطالعاتی، بزرگ‌تر از روز و ماه است. یعنی حتی اگر بخواهیم بپذیریم که تاریخ تولد روی شخصیت تأثیر دارد، چنین تأثیری را می‌توان در حد فصل (دوره‌ی سه ماهه) مطرح و بررسی کرد.

تحقیقات علمی تأیید نمی‌کنند که یک جابه‌جایی چند هفته‌ای در تولد (مثلاً از نیمه‌ی مرداد به نیمه‌ی تیر یا شهریور) تأثیری روی شخصیت افراد داشته باشد. اما وقتی تغییر در حد چند ماه است (مثلاً تفاوت شخصیت کسی که در فصل بهار به دنیا آمده با کسی که در پاییز یا اوایل زمستان به دنیا آمده)، برخی مطالعات، تفاوت‌های فیزیولوژیک و شخصیتی را تأیید می‌کنند.

گزارش برخی از تحقیقات انجام شده

درباره‌ی تأثیرات ماه تولد و فصل تولد بر ویژگی‌های فیزیولوژیک و روانی انسان‌ها، تحقیقات متنوع و گسترده‌ای انجام شده است.

قطعاً بررسی هر یک از آن‌ها، می‌تواند موضوع یک بحث مستقل باشد. بنابراین در این‌جا صرفاً به چند نمونه تحقیق در حد چند جمله اشاره می‌کنیم.

آیا ماه تولد بر روی شخصیت ما تاثیر دارد؟

 

شهریور
شهریور با نماد سنبله، ششمین ماه سال است. شهریوری تنها ماهی در منطقه‌ البروج‌ است‌ که‌ توسط یک‌ مؤنث‌ نشان‌ داده‌ شده‌ است‌. که‌گاهی‌ به‌ عنوان‌ یک‌ دختر خلاق‌، مبتکر، دوست‌ داشتنی‌، ظریف‌ و حساس‌ و گاهی‌ به‌عنوان‌ یک‌ زن‌ مسن‌، باهوش‌، نسبتا مقرراتی‌، خشک‌ و مجرد در نظر گرفته‌ می‌شود.این‌ صفات‌ آخر گاهی‌ اوقات‌ به‌ واسطه‌ وسواس‌، دقت‌، ظرافت‌، عشق‌ و علاقه‌وسواس‌ گونه‌ به‌ پاکیزگی‌، نظافت‌، تمیزی‌، بهداشت‌، نظم‌ و انضباط و برخورد محافظه‌کارانه‌ و سنتی‌ تأیید و تحکیم‌ می‌شوند.

مرد شهریور

آتش عشق این مرد بسیار کم شعله اما جاودانه و با حرارت است. او در عشق بدنبال کمیت نیست بلکه کیفیت آن برایش مهم است. مجموعه‌ای است از کمال و هوش و ثبات قدم. بر انگیختن احساساتش کار دشواری است. او می‌تواند سالهای سال بدون اینکه قلبش برای کسی بتپد زندگی کند. به کوچکترین چیزهائی که مورد علاقه همسرش است فکر می‌کند و به آنها اهمیت میدهد

افراد مشهور شهریور ماه:

هنری فورد (مدیرکارخانه ماشین سازی) روح‌الله مصطفوی موسوی خمینی (رهبر پیشین ایران) ، اکبر هاشمی رفسنجانی(رییس جمهور پیشین ایران) ، مرتضی آوینی (نویسنده و کارگردان مستند ایرانی) ، دمیتری مدودف (رییس جمهور روسیه) ، احمدشاه مسعود (فرمانده مبارزین افغانستان) ، تهمینه میلانی (کارگردان ایرانی) ، فریدون مشیری (شاعر ایرانی) ، غلامرضا تختی (ورزشکار ایرانی) ، عهدیه (خواننده ایرانی) ، قادر میزبانی (قهرمان دوچرخه سواری ایران) ، علیرضا دبیر (قهرمان کشتی ایران) ، کیومرث صابری فومنی (طنز نویس ) ، اکبرعبدی (بازیگر ایرانی) ، پارسا پیروز فر (بازیگر ایرانی) ، نیکی کریمی (بازیگر ایرانی) ، حسام نواب صفوی (بازیگر ایرانی) ، مجید صالحی (بازیگر ایرانی) ، امیر تاجیک (بازیگر ایرانی) ، جواد نکونام (فوتبالیست ایرانی) ، حسین پناهی (بازیگر و شاعر ایرانی) ، شهلا ریاحی (بازیگر ایرانی) ، بنیامین بهادری (خواننده ایرانی) ، تئودور رایزر (نویسنده آمریکایی)، گوته (شاعر آلمانی)، دکتر محمد باقر قالیباف (شهردار تهران) ، دی.اچ لارنس (داستان نویس انگلیسی)، ملکه الیزابت اول (ملکه انگلستان)، جوزف کندی (سیاستمدار آمریکایی)، لیندون جانسون (رئیس جمهور آمریکا)، ویلیام هوارد تافت (رئیس جمهور آمریکا)، لئونارد برنشتاین (آهنگساز آمریکایی)، اینگرید برگمن (هنرپیشه سوئدی)، سوفیا لورن (هنرپیشه ایتالیایی)، الیاکازان (کارگردان آمریکایی)، پیتر سلرز (هنرپیشه انگلیسی) ، فرزاد حسنی (مجری تلویزیون) ، آرش برهانی (فوتبالیست) و از همه مهمتر و مهمتر و مهمتر فهیمه و احسان  (زوج شهریوری)

خصوصیات کلی شهریوری ها:

متواضع‌، فروتن‌، محجوب‌، کم‌ توقع‌، باحیا، متعادل‌، افتاده‌، ملاحظه‌ کار، محتاط وکمرو ،بسیار دقیق‌، موشکاف‌، وسواسی‌ و قابل‌ اعتماد،واقع‌ بین‌، معقول‌، اهل‌ عمل‌، کاری‌، سخت‌ کوش‌، با پشتکار، ساعی‌ و کوشا،باهوش‌، زیرک‌، عاقل‌ و دارای‌ بینش‌ تحلیلی‌

سنگ تولد شهریوری ها

سنگ‌ خوش‌ یمن‌ برای‌ متولدین‌ شهریور ماه‌ سنگ‌ سلیمانی‌ (سنگ‌ باباقوری‌)است‌ که‌ به‌ جای‌ لایه‌های‌ سفید، لایه‌های‌ زرد یا نارنجی‌ رنگ‌ در آن‌ مشاهده‌ می‌شود.این‌ سنگ‌ با رنگ‌های‌ متفاوتی‌ یافت‌ شده‌ است‌. ولی‌ آن‌ که‌ برای‌ متولدین‌ شهریور ماه‌مناسب‌ است‌، رنگ‌ قهوه‌ای‌ مایل‌ به‌ قرمز آن‌ محسوب‌ می‌شود. این‌ سنگ‌ از خانواده‌کوارتز است‌ که‌ از سر تا سر دنیا استخراج‌ می‌شود. عزیزان چون درماه شهریور هستیم اقتخار داریم در مورد متولدین شهریوری های عزیز گفتمانی داشته باشیم

شهریـــــــــوری ” ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻦ ” را ﻧﻤﯿﻨﻮﯾﺴه ،

ﺛـــﺎﺑـــــــﺖﻣﯿﮑﻨه……..

یک شهریوری میخنده حتی اگر غم داشته باشه

یک شهریوری دوست خواهد داشت حتی اگر شکست خورده

یک شهریوری اعتماد میکنه حتی اگر خیانت دیده باشه

یک شهریوری رفیق میمونه با همه نارفیقی ها

یک شهریوری دستت رو میگیره حتی اگر تو اوج رهاش کردن

یه شهریوری سرش تو کار خودشه

ولی هیچ وقت فک نکن سر از کارات درنمیاره !

تک تک حرکت اطرافیانشو میبینه و تجزیه تحلیل میکنه ! حتی کوچیکترینشو !

ولی چون نمیخواد خرابت کنه به روت نمیاره …!

تقدیم به همه شهریوری های عزیز