خراسان‌رضوی|آخرین جزئیات سیل در کلات/ برق ۱۶ روستا وصل شد؛ آب‌گرفتگی ۱۰۰ واحد مسکونی

 

خراسان‌رضوی|آخرین جزئیات سیل در کلات/ برق ۱۶ روستا وصل شد؛ آب‌گرفتگی ۱۰۰ واحد مسکونی

سیل درکلات  سیل درکلات خراسان‌ رضوی|آخرین جزئیات سیل در کلات/ برق ۱۶ روستا وصل شد؛ آب‌گرفتگی ۱۰۰ واحد مسکونی درکلات خراسان رضوی ذکر شده است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی آخرین جزئیات سیلاب شب گذشته در شهرستان کلات را تشریح کرد.

کلات شهری است در شمال شرقی استان خراسان رضوی. کلات به نام نادر شاه رقم خورده‌است. شهری که در میان کوه‌های هزارمسجد قرار گرفته‌است و از مشهد تا آن، ۱۴۵ کیلومتر جاده کوهستانی است. این شهر، از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول ۱۸۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است. از جنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق بهشهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود.

کلات در لغت به معنی «آبادی و زیستگاه بر فراز کوه» است و همان‌گونه که از نامش پیداست، این منطقه هویتش را از نادر می‌گیرد و فراز و فرودهای تاریخی‌اش را با نادر تجربه کرده‌است.

هنگامی که نادرشاه افشار در خراسان به حکومت رسید، ایران با آسیب جدی ضعف حکومت مرکزی روبه‌رو بود، اما نادر نه‌تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد بلکه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و کشورگشایی‌اش را تا هندوستان ادامه داد. او دستور ساخت کاخی را در کلات نادری داد که هم‌اکنون به عمارت خورشید یا کاخ خورشید مشهور است. او ظاهراً از این کاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه نادر استفاده می‌کرده‌است. این کاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمه کاره ماند، اما با همین شرایط در مدت زمان حکومت نادر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

حجت شایان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با اشاره به آخرین وضعیت شهرستان کلات اظهار داشت: بر اثر بارندگی‌های شدید دیشب ۲۰ روستا شامل ۱۶ روستا در شهرستان کلات و چهار روستا در شهرستان‌های درگز و سرخس واقع در شمال این استان دچار قطعی نیروی برق شدند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی بیان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته هم اینک جریان نیروی برق برای ۱۶ روستا دوباره برقرار شده است. شب گذشته در برخی از شهرستان‌ها نظیر کلات و سرخس بارندگی شدید رخ داد که سبب سیلاب و ایراد خسارت به منازل مسکونی و راه‌های روستایی شد.

بیشتر بخوانید

  • کرمان| طغیان رودخانه محور شهربابک-هرات را مسدود کرد
  • خوزستان| سیلاب به ۶هزار هکتار از اراضی کشاورزی اندیمشک خسارت وارد کرد
  • سفره‌های زیرزمینی کشور با ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کمبود آب روبروست/ موفقیت استان قم در کنترل سیلاب

شایانفر افزود: در این حادثه طبیعی جریان سیل پنج خودروی عبوری را در کلات با خود برد اما تلفات جانی از این بابت تاکنون گزارش نشده است. در سرخس نیز تخریب سه واحد مسکونی و چند واحد دامی بر اثر بارش‌های شدید شب گذشته رخ داد. مسیر جاده مزداوند به سد دوستی نیز مسدود و راه روستایی چاله زرد و صمد آباد در این شهرستان نیز دچار آبگرفتگی شد است.

وی خاطرنشان کرد: ۲۲ راه روستایی بر اثر سیلاب شب گذشته در مسیر کلات – درگز و چاپشلو – درگز بسته شده است. براساس اعلام فرماندار کلات حدود ۱۰۰ واحد مسکونی در این شهرستان ۳۸ هزار نفری بر اثر بارندگی دیشب دچار آبگرفتگی و تخریب شده‌اند.

 

خاکساری: مهندس سیده منیره خاکساری کارشناس IT ++نویسنده در عصر اطلاعات++

خاکساری
خاکساری

سایر مطالب مرتبط با خراسان‌رضوی|آخرین جزئیات سیل در کلات/ برق ۱۶ روستا وصل شد؛ آب‌گرفتگی ۱۰۰ واحد مسکونی

دسته :

مناسبتی

برچسب ها :

تاریخ : ۲۶ فروردین ۹۸ ساعت : ۰:۰۴ ق٫ظ
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
Digg* twitter* Facebook* cloob* Delicious* Stumble Upon* Google Reader* Google plus* Facenama