سیستم های اطلاعات گردشگری زمان مطالعه: ۴ دقیقه

سیستم های اطلاعات گردشگری

سیستم های اطلاعات گردشگری

سیستم های اطلاعات گردشگری

نگرش سیستمی، رویکرد نسبتاً جامعی برای درک، تجزیه و تحلیل، برنامه ریزی و پویایی گردشگری است؛ در این رویکرد بخوبی می توان بخش ها و عوامل تاثیر گذار بر گردشگری را هم چون گردشگران، جامعه میزبان، سازمان ها و شرکت های ذیربط، محیط و … را به صورت به هم پیوسته مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد و آنها را سازماندهی کرد. به عبارتی دیگر، نگرش سیستمی گردشگری واقعیت، بنیان و اساس گردشگری را در کلیتی منسجم به تصویر می کشد و پیوند بین اجزاء و عناصر بخش عرضه گردشگری، اعم از جاذبه ها، حمل و نقل، واحد های اقامتی، خدمات، سازمانها و … با تقاضا ( گردشگران) در سطوح مختلف محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی نمایان می سازد تا برنامه ریزان برای پویایی آن در عرصه رقابت جهانی تلاش نمایند.

گردشگری بعنوان یک سیستم جهانی بخش قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص داده است. موسسه اطلاعات گردشگری ومسافرتی فوکاس رایتگزارشی را در خصوص گردشگری بر خط اروپاییان منتشر کرد. در این گزارش آمده است که درآمد حاصل از بازار گردشگری برخط اروپاییان از ۹/۲ میلیارد دلار در سال۲۰۰۰به۹/۱۰ میلیارد دلار در سال۲۰۰۲ بوده است و درطی دو سال تقریبا ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

 عواملی از قبیل:افزایش کاربرد اینترنت و تلفن هایWAP؛ در هم شکستن موانع تجارت الکترونیکی ؛امنیت ارتباطات خصوصی ؛بهبود ارتباط از راه دور؛ باعث این رشد گردیده است. تقریباً یک چهارم مسافرتها، پرداختها، رزرواسیون در کشورهای انگلستان، سوئد، آلمان و امریکا از طریق اینترنت صورت می گیرد. بر اسا س گزارش گردشگری انگلستانNOP در سال۲۰۰۱ در طی چهار هفته برای جشن کریسمس سال ۲۰۰۰، چهارصد و هشتاد هزار نفر که میانگین هزینه هر نفر ۴۲۰ دلاربوده، درخواست گذران تعطیلات و مسافرت را از طریق اینترنت داشته‌اند. مرکز گردشگری انگلستان به منظور توسعه بازاریابی، بانک اطلاعات گردشگری داخلی و خارجی را ایجاد نموده است. در ایالات متحده امریکا نیز بازاریابی از راه دور روشی بسیار متداول می باشد. شرکتهایی چون امریکن و اکسپرس، خطوط هوایی، اماکن تفریحی و جذاب و دیدنی. هتل‌ها و مهمانسراها و… از طریق سیستم یکپارچه گردشگری اطلاعات مورد نیاز را به مشتریان با حداقل هزینه ارایه می دهد. در این بازار مشتریان می توانند به آسانی به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند و خدمات ارایه شده را با یکدیگر مقایسه نمایند.

از سوی دیگرعرضه کنندگان ازطریق کانالهای مختلف خدمات مورد نیاز را فرآهم نموده و همواره تلاش می کنند با ارائه خدمات و اطلاعات بیشتر، ارزش افزوده بیشتری برای گردشگران بوجود آورده وخدمات آسان، ارزان و منحصر به فرد را در اختیارمشتریان قرار دهند . سیستم های اطلاعات گردشگری می توانند اطلاعات مورد نیاز کاربران رافرآهم نموده و توسعه بخشند. سیستم اطلاعات گردشگری نیازمند زیر سیستم هایی است تا از طریق آنها اطلاعات به روز را در اختیار کاربران قرار دهد از جمله آنها عبارتند:۱- سیستم مدیریت ارتباط با مشتری(CRMS)[۲] ؛ ۲- سیستم رزرواسیون مرکزی(CRS)[۳] ؛ ۳- سیستم توزیع جهانی(GDS) [۴] .این سیستم بعنوان پایه واساس سیستم رزرواسیون در بر گیرنده ۶۰ زیر سیستم می باشد و ارتباط بین عرضه وتقاضا بیشتر بر مبنای زیر ساختهای الکترونیکی و کار کردیCRS/GDS صورت می گیرد.

 سیستم اطلاعات گردشگری مبتنی بر وب روشهای جدیدی را برای تغییر رفتار مصرف کننده دنبال می کند که موجب تعهد و وفاداری هر چه بیشتر آنها می گردد و از طرف دیگر زمان تصمیم گیری تا مصرف را کاهش می‌دهد.سیستم اطلاعات گردشگری مبتنی بر وب  برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ در استرالیا شروع به کار نموده وسپس در بسیاری از کشورهای دیگر نیز مورد استفاد قرار گرفت. توریسم الکترونیکی[۵]  از طریق ارتباطات وفنآوریهای اینترنتی فرآیند سفر گردشگران و تجارت گردشگری را بهبود می‌بخشد. اطلاعات مربوط به صورت بر خط درسیستم اطلاعات گردشگری موجود بوده تا کاربران از طریق شبکه بتوانند براحتی آن را در اختیار گیرند به طور کلی توزیع گردشگری از طریق آژانسهای مسافرتی خارجی، تور گردانها و آژانسهای مسافرتهای داخلی  ایفا می گردد. این تور گردانها از سیستم رزرواسیون رایانه ای، سیستم توزیع جهانی، سیستم های ویدئو تکس و تله تکس برای نشان دادن جزییات و مسایل ویژه ومستقیم به مشتریان استفاده می کنند. کاربرد های سیستم GIS[۶] وGPS [۷] می تواند اطلاعات لازم را در هر نقطه ای (هتل ها، خطوط هواپیمایی، رستورانها) در اختیار گردشگران قرار دهند. این سیستمها همچنین می توانند  اطلاعاتی در خصوص نقشه راهنما و وضعیت آب و هوا، ترافیک و سایر خدمات مشابه وحتی تبدیل پولهایشان را در اختیار گردشگران قرار دهد.این پایانه های متحرک و پویا شیوه‌های جدیدی را برای حمایت از گردشگران فرآهم  می سازد. واسطه های الکترونیکی بخصوص (GDS)سیستم توزیع جهانی به نامهای,SABRE AMADEUS, GALILEO   و WORLDSPAN  سیستم اطلاعات گردشگری را یکپارچه می سازد

در حال حاضر مشکل اصلی در توسعه سیستم ها و ایجاد پرتال های اطلاعات گردشگری ، یکپارچگی ودسترسی به داده های پردازش شده جهت استفاده کاربران می باشد. یکپارچگی می تواند از طریق منابع اطلاعات ساخت یافته  و نیمه ساخت یافته حاصل شود.. از طریق یکپارچگی می توان بر اساس استخراج و ترکیب داده ها به سوالات کاربران پاسخ داد.

منابع اطلاعات گردشگری از تکنولوژیهای نوین برای ارایه خدمات استفاده می کند که به کاربراین امکان را می دهد تا به صورت مستمر اطلاعات مورد نیازش را در خصوص رستورانها، هتل ها, تئاتر و… از چندین منبع بر خط بدست آورد. اغلب تکنولوژیهای زبان طبیعی برای ایجاد و ارائه متن جهت شناسایی کلام و اشارات همان روح و گرمی طبیعی را دارد که بطور فعال در گردشگری و میراث فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

درچنین موقعیتی معمولا سیستمهای راهنمای محصولات و خدمات، اطلاعات مورد نیاز مصرف کنندگان را فرآهم کرده و فرآیند تصمیم گیری آنان را درانتخاب مقصد، اسکان و… تسهیل می نماید. در این صورت کاربران به صراحت و به صورت شفاف نیازهای اطلاعاتی شان را می پرسند و سیستم ملزم به پاسخگویی است وبا ترکیب و پالایش و مدیریت پرسش، اطلاعات د قیق و صحیح را در اختیارآنان قرار می دهد. سیستم راهنما می بایستی کلیه خدمات مربوط به موقعیتها، جاذبه ها ، محل سکونت . حمل ونقل، هتل ها، پروازها و… را جهت فرآهم نمودن تصاویر روشن برای گردشگران پیشنهاد نماید. به طور معمول کاربران و به خصوص گردشگران توقع دارند که اطلاعات مورد نیازشان را از طریق سیستم های اطلاعات گردشگری درهرجا ودر هر موقعیتی که احساس نیاز کردند بدست آورند.

 فرآهم نمودن قابلیت دسترسی به اطلاعات جامع گردشگری یکی از چالش های  عمده است. بدون شک مهمترین عامل شتاب دهنده گردشگری بکارگیری فنآوری اطلاعات، دستیابی، ذخیره و بازیابی اطلاعات در نظام توزیع گردشگری است. این امر امکان دسترسی به اطلاعات به موقع ، دقیق و کم هزینه را در خصوص تسهیلات گردشگری فرآهم می سازد.  سیستم اطلاعات گردشگری می بایست مشارکت کنندگان بازار و نیازهای آنها را مورد شناسایی قرار دهد.. از اینرو لازم است نیازهای اطلاعاتی شناسایی و نسبت به طراحی مفهومی سیستم اطلاعات گردشگری اقدام گردد.