هدست واقعیت مجازی زمان مطالعه: ۸ دقیقه

هدست واقعیت مجازی

هدست واقعیت مجازی

 

هدست واقعیت مجازی

 به دنیای مجازی قدم بگذارید و از دنیای واقعی دور شوید با به چشم زدن هدست های مخصوص وارد دنیای دیگری خواهید شد بله این یک واقعیت مجازی است تمام تلاش این تجهیزات دور کردن شما از شلوغی و نگرانی های دنیای واقعی است تا ساعت فراغت خود را در دنیای دیگر بگذرانید. هدست های واقعیت مجازی با برند های مختلف به تازگی پای خود را به دنیال لوازم جانبی موبایل باز کرده اند. پخش ویدئوهای ۳۶۰ درجه و سه بعدی و همچنین بازی های متنوع و تعاملی باعث محبوبیت این هدست های شده اند. با هدست های واقعیت مجازی فیلم ها و بازی های واقعیت مجازی را سه بعدی و ۳۶۰ درجه ببینید.باعصراطلاعات همراه باشید.

هدست های واقعیت مجازی به دو دسته تقسیم میشوند:

دسته اول که قیمت های بالاتری دارند و دارای صفحه نمایش اختصاصی هستند مانند oculus rift که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند که شاید شما هم آنها را در مجتمع های تفریحی یا پارک ها دیده باشید که جذابیت وصف ناپذیر آنها باعث شده تا افراد زیادی را ترغیب به خرید کند.

دسته دوم از هدست های واقعیت مجازی از گوشی شما به عنوان صفحه نمایش استفاده میکنند و قیمت معقول تری دارند شاید کیفیت نهایی تصاویر و زاویه دید آنها کمتر از سری اول باشد اما مطمئن باشید باز هم  شمارا غرق در دینای مجازی خواهند کرد مخصوصا با وجود تولید بازی های متنوع بری سیستم عامل های اندروید و IOS شما میتوانید با خرید یک دسته بازی بلوتوثی لذت بازی در دنیای مجازی را تجربه کنید از این دست میتوان به هدست های virglass v3  و vrbox 2  نام برد.

بررسی هدست های واقعیت مجازی:

واقعیت مجازی یک تناقض پرمعنا.

همه ما کاملا با دنیای واقعی و کما بیش با دنیای مجازی آشنایی داریم. البته این دنیای دیگر ما تنها خلاصه می شود در اینترنت. دنیایی که در آن همه چیز نسخه ثانویه دنیای واقعی ما می باشد.دنیای که تا به حال یک بُعد دید را برای چشمان سه بعدی ما فراهم آورده است. هیچگاه این دنیای مجازی نتوانسته و نخواهد توانست دید ما را به جهان به یک دید واقعی سه بعدی تبدیل کند. این محدودیت ها بود که علم و تکنولوژی را به سمت سویی کشاند تا هدست هایی تولید شود تا هر آنچه را می بینید بتوانید حس کنید. این تنها هدف از تولید هدست واقعیت مجازی می باشد.

واقعیت مجازی و یا همان Virtual Reality (به فارسی: ویرچوآل ریاَلیتی) را می توان تنها هدف نهایی تکنولوژی دانست. همان هدفی که محدودیت های این دو دنیا که همیشه در حال سبقت از همدیگر هستند را بر میدارد تا شاید زمانی هر دوی آنها با هم ترکیب شده و یک دنیا جدید دیگر را برای ما بوجود آورند.

Virtual Reality را می توان یک قطار سریع السیر با مسافران بسیار دانست که صندلی اوّل را می توان هدست واقعیت مجازی و یا همان Virtual Reality نامید. مسافرانی که تازه سوار این قطار شده و مهمترین نقش را در ترکیب این دو دنیا ایفا کرده اند.

از دیگر مسافران این قطار سریع السیر می توان موبایل ها، تبلت ها، هوش مصنوعی، و دیگر گجت های دیجیتال دانست.

Virtual Reality از دو کلمه Virtual به معنای مجازی، تقدیری یا بالقوّه و Reality به معنای حقیقی، هستی و بالفعل ترکیب شده است. شاید بهترین ترکیب برای فهماندن هدف از این تکنولوژی همین باشد.

شما در واقعیت مجازی محدودیت ذهنی ندارید، هر آنچه را که بخواهید در هرکجا که بخواهید و به هرصورتی که بخواهید را با چشمان خود لمس خواهید کرد. دنیای مجازی که به واقعیت بیشتر شباهت دارد.

شاید این سوال هنوز هم در ذهن شما حل نشده باشد که چطور ممکن است یک دنیای مجازی به واقعیت شباهت داشته باشد؟ Virtual Reality با تکیه بر دو حس از حواس پنجگانه (بینایی و شنوایی) که بیشترین تاثیر را در اداراکات انسان دارند و حذف محدودیت در دنیای واقعی و نزدیک تر کردن آن به دنیای مجازی هرآنچه را که در دنیای واقعی ممکن نیست را برای شما ممکن می کند.

بزرگترین، موفق ترین و تنها سربازان Virtual Reality عینک های واقعیت مجازی می باشند. محصولاتی که با تکیه بر دو حس بالا دنیای تکنولوژی را به سمت هدف می راند. عینک هایی که فرزند ارشد و موفق تکنولوژی سه بعدی تصویری می باشند.

در دنیای مجازی و یا همان Virtual Reality دیگر نیازی نیست برای لذت بردن از یک ترن هوایی غول پیکر و یا لذت چند برابر از یک فیلم اکشن و یا هیجانی وصف ناپذیر از یک فیلم ترسناک، و یا حسی لطیف از دیدن یک فیلم رومانتیک، و یا دیدن تخیل در قالب واقعیت در یک انیمیشن، و یا بازی در محیطی واقعی خود را به زحمت بیاندازید کافیست عینک ها را به چشم بزنید هدفون را در گوش کنید و در این دنیا که ترکیبی از واقعی و مجازی می باشد غوطه ور شده، آن را لمس کرده لذت ببرید و محدودیت ها را حذف کنید.

در حال حاضر Virtual Reality تنها توسط هدست های واقعیت مجازی قابل لمس می باشد. هدست هایی که در قالب یک عینک سه بعدی با تکنولوژی جدید که حاصل تلاش سالهای مهندسین، تئوریسین ها و کمپانی های قدرتمند بوده و تنها وسیله ارتباطی میان دنیای واقعی شما و دنیای مجازی که میخواهید آن را لمس کنید، می باشد.

به صورت خلاصه می توان گفت هدست واقعیت مجازی یک محصول بزرگ با شکل شمایل خاص و دو عدسی متفاوت دانست که یک مدل آن با اتصال تلفن همراه و نصب بازیها و یا انیمیشن و یا فیلم های مخصوص بر روی اسمارت فون این دنیا را برای شما بوجود می آورند. البته شاید یکی از بزرگترین ضعف آنها همین شیء پرحجم و بزرگ دانست که برای درک این دنیای مجازی ناچار به استفاده از هدست واقعیت مجازی باشیم ولی این در حقیقت شروع کار می باشد و در آینده ای بسیار نزدیک استفاده از این تکنولوژی بدون نیاز به هیچ گونه لوازم جانبی براحتی محقق می شود.

می توان ۱۸ شرکت را در جهت تولید این هدست های واقعیت مجازی نام برد که در میان آن ها قدرتمندانی همچون فیس بوک، گوگل، اچ تی سی، کارل زایس، سامسونگ و سونی می درخشند. همه با هم دست به کار شده تا دنیای مجازی شما را هرچه بیشتر واقعی کنند.

 

در این میان برخی برندها با قطعات مرغوب تر و کیفیت بالاتر و طبیعتا قیمت گران تر و برخی دیگر اقتصادی با کیفیت متوسط اقدام به تولید هدست های واقعیت مجازی کرده اند که البته استفاده از هرکدام از آنها کاربر را به هدف از ایجاد این تکنولوژی می رسانند.

تکنولوژی Virtual Reality و ابزار آن که هدست واقعیت مجازی باشد، تنها برای سرگرمی بشر اختراع نشده اند، با این جهش علمی و حذف محدودیت های دنیای واقعی توسط هدست های واقعیت مجازی می توان بسیاری از شغل ها، آموزش ها، زندگی روزمره را دستخوش تغییرات بهبودی قرار داد. از دیگر موارد استفاده از هدست واقعیت مجازی می توان ۱- گشت گذار در فضا توسط کمپانی ناسا ۲- عمل جراحی ۳-  علوم نظامی ۴- صنعت گردشگری و توریسم ۵- ورزش ۶- بازرسی صحنه جرم  ۷- درمان ۸- خرید ۹-…. را نام برد.

شما با خرید یک هدست واقعیت مجازی می توانید فضای آسمان و کهکشان ها را در محیطی شبیه به واقعی تجربه کنید، در اوقات فراغت خود بازی کرده و احساس قوی تری را برای خود رقم بزنید، برای رفع خستگی به مشاهده یک فیلم بپردازید و کاملا با داستان آن با مهمترین حس خود (بینایی) انس بگیرید، و مطمئن باشید در آینده ای بسیار نزدیک زندگی روزمره شما با هدست های واقعیت مجازی عجین شده و در جهت حفظ آسایش و آرامش خود از آنها بهره ببرید.

هدست واقعیت مجازی

عینک واقعیت مجازی HTC Vive

هدست HTC vive  هدست واقعیت مجازی ساخته شده توسط Valve است همان سازنده بازی محبوب و افسانه ای Half life که اینبار پای خود را فراتر گذاشته و به تولید هدست های واقعیت مجازی روی آورده است.

عینک واقعیت مجازی Htic Vive  به کامپیوتر شخصی متصل میشود و با کمک اکوسیستم Valve کار می کند. در این هدست ۷۰ سنسور گنجانده شده تا بتواند حرکات ۳۶۰ درجه سر را تشخیص دهد. اولین چیزی که با خرید این جعبه توجه شما را به خود جلب میکند جعبه بزرگی است که هدست واقعیت مجازی درون آن قرار رفته است.    در جعبه htc vive  ۱۶ قطعه مختلف موجود است. قطعه ها شامل دو کنترلر بی سیم و دو سنسور به نام base station و تعداد زیادی سیم و خود هدست و تعداد وسیله دیگر که راه اندازی پیچیده ای هم دارد و نیاز به فضای زیادی دارد البته در ادامه خواهید دید که این زمان و فضای زیاد تجربه بی نظیری را در اختیار شما قرار خواهد داد. بعد از قرار دادن هدست بر روی سر شاید ویژگی جالبی توجه شمارا جلب کند که  آن مشاهده اتاق با بالا اوردن کنترلرهاست که به شما اجازه میدهد فضای اتاق را مشاهده کنید تا به چیزی برخورد نکنید.

حالا بازی های هدست را میتوانید از طریق steam  دانلود کنید. حالا در محیط واقعیت مجازی قرار خواهید گرفت. تجربه ای هیجان انگیز و فوق العاده که شمارا مجذوب خود خواهد کرد. کنترلر های  vive  بسیار دقیق بوده و دست های شمارا در محیط بازی شبیه سازی میکند. نوع طراحی این کنترلرها باعث میشود تا حس خستگی پیدا نکنید.

هدست واقعیت مجازی

هدست واقعیت مجازی Oculus Rift

حال به معرفی هدست واقعیت مجازی  Oculus rift  می پردازیم. Oculus  کمپانی نوپایی است که محصولات فوق العاده با کیفیتی تولید میکند و به هیچ وجه در بین محصولات این کمپانی نمیتوانید محصول بی کیفیتی را پیدا کنید. Oculus rift  هم از محصولات این شرکت مستثنی نبوده و با کیفیت بی نظیر و البته قیمت بالای ۶۰۰ دلاری را دار می باشد. البته به خاطر داشته باشید که در کنار این هزینه باید یک سیستم قدرتمند گیمینگ نیز داشته باشید که این هزینه را دو چندان میکند. پس شاید شما از تهیه این محصول منصرف شده باشید و به فکر مدل های ارزان قیمت تر بیافتید. این محصول شما را به دنیایی می برد که قبل از آن به هیچ وجه تجربه انجام آنها را نداشتید و مطمئن باشید دنیای گیمینگ با آمدن oculus rift  متحول خواهد شد. تجربه قرارگیری واقعیت مجازی بر روی چشمان خود را با هیچ واقعیت مجازی دیگری مقایسه نکنید حسی بی نظیر انتظار شما را می کشد. البته مشکلاتی هم در این دستگاه وجود دارد مثلا بازی Drift  که شما را در موقعیت فضانوردی قرار میدهد که در میان زباله های فضایی قرار گرفته و باید از این موقعیت خود را نجات دهد اما بعد از مدتی این بازی به قدری شمارا خسته میکند که به هیچ وجه نمیتوانید ادامه دهید. البته مشکل اصلی را باید به گردن سازندگاه بازی انداخت اما oculus rift  هم بی تقصیر نیست.

البته همانطور که میدانید این هدست واقعیت مجازی فقط برای بازی ساخته نشده و میتوانید فیلم های ۳۶۰ درجه را نیز در این وسیله مشاهده کنید و برای لحظاتی از دنیای واقعی دور شوید. شما میتوانید با اکیولس ریفت به جهانگرد مجازی تبدیل شوید و به هرجای دنیا سفر کنید.

خرید این وسیله به همراه تمام لوازم جانبی قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار دارد که قیمت بسیار بالایی برای گیمر هاست که همراه با کامپیوتر قدرتمندی که به آن اشاره شد قیمت بسیار بالایی است. اما در نظر داشته باشید که تجربه کار با دنیای مجازی اصلا با کنسول های بازی قابل مقایسه نیست و شما هزینه ای برای تجربه ای متفاوت پرداخت میکنید.

هدست واقعیت مجازی

 

ویدئوهای واقعیت مجازی: 

ویدئوهای واقعیت مجازی که توسط دوربین های به خصوص تهیه میشوند به صورت ۳۶۰ درجه از محیط فیلم برداری میکنند و به شما حس قرارگیری در محیط را میدهند. از جمله این دوربین ها میتوان به دوبین واقعیت مجازی LG اشاره کرد که جزو اولین تولید کنندگان دوربین های واقعیت مجازی می باشد. همچنین دستگاه هایی برای ترکیب چندین دوربین در کنار هم و ساخت تصویر ۳۶۰ ساخته شده اند. از جمله این دستگاه ها میتوان به وسیله ای اشاره کرد که با قرارگیری ۹ دوربین Go pro  به فیلم برداری ۳۶۰ درجه می پردازد.

منبع: