گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۰ چگونه‌اند زمان مطالعه: ۵ دقیقه

گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۰ چگونه‌اند

 گوشی‌های هوشمند در سال 2020 چگونه‌اند

گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۰ چگونه‌اند

تا کمتر از یک دهه پیش، از موبایل فقط برای برقراری تماس و فرستادن پیغام استفاده می‌شد.اما حالا گوشی‌های هوشمند به نوعی رایانه‌های مینیاتوری به حساب می‌آیند. با قابلیت‌هایی نظیر اتصال به اینترنت پرسرعت، دسترسی به حافظه داخلی، تجهیز به پردازنده‌های قدرتمند و… این روزها گوشی‌های هوشمند به راحتی از پیشینیان خود جدا می‌شوند. درحال حاضر گوشی‌های هوشمند به نوعی حکم یک دستگاه همه کاره را دارند که می‌توان با آن به گشت و‌گذار در اینترنت پرداخت، بازی کرد، موسیقی گوش کرد، عکس انداخت و بسیار امکانات دیگر. اما این اختراع سودمند و کاربردی بشر تا دهه آینده، مثلاً تا سال ۲۰۲۰ چه تغییراتی خواهد کرد؟باعصراطلاعات همراه باشید. چیزی که مسلم است این است که قابلیت‌های کنونی گوشی‌ها ارتقا پیدا خواهد کرد و حتی بسیار گسترده‌تر خواهد شد. مثلاً صفحات لمسی و کیفیت گرافیک تصاویر قطعاً پیشرفت خواهد داشت. یکی از چشم گیرترین پیشرفت‌های مربوط به گوشی‌های هوشمند تا امروز، طراحی و تولید برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های متعدد برای پلتفرم‌های متفاوت است. اما عیب این برنامه‌ها این است که کاربر باید برای فعال ساختن این برنامه‌ها مدت زمانی را صرف کند.برنامه‌های موجود، نیاز به دخالت مستقیم کاربر دارند وتازمانی که شخص سراغ آنها نرود،بلااستفاده خواهند ماند.

اما در نسل بعدی گوشی‌های هوشمند قطعاً تغییر بزرگی را شاهد خواهیم بود. همان‌طور که شخص به مکان‌های مختلف می‌رود، گوشی هوشمندش نیز همانند یک دستیار در کنار اوست و اطلاعات محیط اطراف را ذخیره خواهد کرد. مثلاً زمانی که شخص با همکارش یک قرار کاری می‌ گذارد، گوشی با دریافت اطلاعات صوتی از محیط این تاریخ و ساعت قرار را در تقویم دستگاه ذخیره می‌کند و یا برنامه‌هایی که با اتصال به سنسور‌های موجود روی بدن فرد تشخیص می‌دهند که شخص ساعت‌های زیادی به حالت نشسته بوده و از طریق گوشی به وی هشدار می‌دهند تا زمانی را به ورزش بپردازد. همینطور وقتی که فرد برای پنجمین بار در هفته چیز برگر سفارش می‌دهد، برنامه از طریق گوشی به وی هشدار سلامتی می‌دهد.

پزشکی همراه به نام تلفن هوشمند 

تا یک دهه آینده، سنسورهای تکنولوژی‌های پوشیدنی، داخل تمام کفش‌ها، عینک‌ها، کمربند‌ها، ساعت‌ها و لباس‌ها تعبیه خواهد شد و اطلاعاتی از قبیل ضربان قلب، فشار خون، مسافت، کالری، درجه و رطوبت هوا را به برنامه‌های متصل به گوشی هوشمند افراد ارسال می‌کند. این اطلاعات کمک می‌کند تا شخص از طریق آیفون ۱۰ یا سامسونگ گالاکسی S9 خود، نظارت دقیقی به روی فیزیک بدنی خود داشته باشد و مدام از صحت و سلامت خود مطلع شود. این برنامه‌ها به محض تشخیص نخستین مشکلی در عملکرد اعضا سریعاً از طریق گوشی همراه به وی هشدار می‌دهند.

رمز ورودی به نام چشم 

شرکت اپل به تازگی تکنولوژی تشخیص هویت از طریق اثر انگشت را روی آخرین مدل آیفون۵ s، تعبیه کرده است اما تا پایان سال ۲۰۱۸انتظار می‌رود تمامی گوشی‌های هوشمند قادر شوند تا از طریق چشمان انسان، هویت فرد را تأیید کنند.به گفته محققان، امنیت این قابلیت سه برابر اسکنر اثر انگشت است.

عکاسی با گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۰

تا ۵ سال آینده دوربین‌های دیجیتالی امروز، حکم فیلم‌های عکاسی ۱۰ سال گذشته را خواهند داشت زیرا دوربین گوشی‌های هوشمند تا آن زمان تبدیل به یک دوربین محاسباتی شده‌اند و عمکردی شبیه به چشم انسان خواهند داشت. این قابلیت امکان فوکوس آنی، دنبال کردن اشیا و تغییر شرایط نوری محیط عکس را به عکاس خواهد داد.

تا چند سال دیگر مرز بین عکس‌های ثابت و متحرک از بین خواهد رفت. تا زمانی که عکاس دگمه شاتر دوربین را نگه دارد، تصاویر گرفته شده ضبط خواهند شد و به جای انتخاب حالت عکس یا فیلم قبل از عکاسی، شخص می‌تواند بعد از ثبت تصویر تصمیم بگیرد که نتیجه به صورت عکس ذخیره شود یا فیلم.همچنین می‌تواند از داخل فیلم گرفته شده بهترین تصویر را به عنوان عکس انتخاب و ذخیره نماید.

 گوشی‌های هوشمند در سال 2020 چگونه‌اند

گوشی را در دست نگیر بپوش 

تا سال ۲۰۱۸ گوشی‌های هوشمند دو قسمت خواهند شد. قسمت اصلی آن یعنی پردازنده یا CPU می‌تواند داخل یکی از لباس‌های شما تعبیه شود. مثلاً کفش،کمربند یا ساعت و یا این‌که به کمک گیره به لباس متصل شود. اطلاعات دریافتی را می‌توانید به روی صفحات مختلف ببینید. تمامی وسایلی که به صورت بی‌سیم به پردازنده شما متصل شده‌اند، قابلیت پخش اطلاعات را دارند. از شیشه‌های هوشمند مانند گوگل گلس گرفته تا آیینه ماشینتان. حتی اگر کسی دوست داشته باشد می‌تواند با عمل جراحی، سنسور‌ها را داخل چشم خود تعبیه کند و صفحات وب را جلوی چشمان خود تماشا کند.

یک کلید به نام گوشی هوشمند 

با استفاده از تکنولوژی ارتباط حوزه نزدیک یا NFC، گوشی شما حکم کلید شما را خواهد داشت. فقط با یک کلیک در خانه، پارکینگ، هتل و هر جای دیگری را می‌توانید باز کنید.

به لطف موادی مانند الاستور و پلیمر صفحات گوشی‌های هوشمند آینده منعطف خواهند بود. بهترین نکته مثبت این ویژگی می‌تواند این باشد که دیگر زمانی که تصادفاً روی گوشی‌تان می‌نشینید نگران شکستن آن نیستید.عمر باتری گوشی‌های نسل آینده نیز تا چند سال آینده افزایش چشم‌گیری خواهد داشت به‌طوری که دیگر کسی نمی‌تواند بهانه تمام شدن شارژ گوشی را بیاورد مگر این‌که در یک جزیره دورافتاده گیر کرده باشد.

کیف پولی به نام تلفن همراه 

تا سال ۲۰۲۰ تقریباً همه جا پول هرچیزی را که بخواهید بخرید با یک حرکت انگشت خود پرداخت می‌کنید. طبق نتیجه مطالعه دانشگاه Elon University، ارتباط حوزه نزدیک یا NFC در آینده نه چندان دور این امکان را خواهد داد که تمام مردم با برقراری ارتباط بین گوشی خود و صندوق پرداخت بتوانند سریع و بی‌دردسر خرید کنند. طبق نتیجه تحقیقات این دانشگاه گوشی‌های هوشمند جای کارت‌های اعتباری امروزی را خواهند گرفت.

سبک زندگی در سال ۲۰۲۰ 

گوشی‌های هوشمند تا چند سال دیگر حکم همه کاره منزل افراد را نیز خواهند داشت.با اتصال تمام وسایل الکترونیک به اینترنت، می‌توان یک خانه را از طریق گوشی مدیریت کرد. صبح یک روز عادی شما در سال ۲۰۲۰ می‌تواند این‌گونه باشد: از خواب بلند می‌شوید و گوشی خود را چک می‌کنید. گوشی تان به شما می‌گوید که امروز باید چه لباسی بپوشید مثلاً باید لباس رسمی خود را انتخاب کنید زیرا یک جلسه کاری دارید و همینطور به شما اطلاع می‌دهد که پیراهن خاکستری تان هنوز شسته نشده است زیرا سنسور‌های لباس اطلاعاتی مبنی بر شست‌و‌شو دریافت نکرده‌اند. برای درست کردن چای از قوری استفاده می‌کنید که قوری اطلاعات را به گوشی منتقل کرده و گوشی برای فرزندانتان پیغام می‌فرستد که در حال نوشیدن چای هستید و حالتان خوب است. همین موقع زمان خوردن قرص‌های شماست. شیشه قرص‌هایتان با برقراری ارتباط با گوشی با ارسال پیام، برایتان یک یادآور می‌فرستد (جعبه قرص یادآور هم‌اکنون نیز در بازار وجود دارد).

همان‌طور که برای بیرون رفتن حاضر می‌شوید گوشی به شما پیغام می‌دهد که باید لباس گرم بپوشید زیرا هوا سرد است و همچنین به شما هشدار می‌دهد که عجله کنید زیرا ترافیک مسیرتان زیاد است (البته اگر تا آن زمان از ماشین‌های پرنده خبری نباشد). از آنجایی که کل خانه روتین زندگی شما را می‌داند، زمانیکه در را می‌بندید و از خانه خارج می‌شوید، چراغ‌های خانه اتوماتیک خاموش می‌شوند پرده‌ها کشیده می‌شوند و دماسنج خانه دما را پائین می‌آورد.

در راه خودرو به شما پیشنهاد می‌دهد که برای بموقع رسیدن به محل کارتان از خیابان‌های فرعی استفاده کنید زیرا بزرگراه به علت ترافیک قفل است. گوشی هوشمند شما می‌داند که دیشب تا دیروقت بیدار بوده‌اید (و احتمالاً برنامه ۹۰ سال ۲۰۲۰ را تماشا می‌کرده اید)، به همین دلیل از کافه سر راه برایتان یک قهوه لاته سفارش می‌دهد. قبل از رسیدن به محل کار، خودرویتان برایتان جای پارک رزرو می‌کند. البته همین حالا کسانی هستند که صبح شان را همینگونه آغاز می‌کنند اما تا زمانی که شیوه زندگی تمام مردم چنین تغییری به خود ببیند زمان زیادی مانده است. آنچه مسلم است سرعت سرسام‌آور رشد تکنولوژی در چند سال آینده است اما جزئیات آن واقعاً حکم حدس و گمان را دارد. چیزی که از آن مطمئن هستیم این است که این گوشی‌های هوشمند یا به نوعی نسل‌های آینده آنها هستند که زندگی انسان‌ها در آینده را در دست خود خواهند گرفت و جزئی جداناپذیر از آینده همه انسان‌ها خواهند شد.