آیفون‌های جدید اپل، طرفداران این شرکت را کمتر از قبل هیجان‌زده می‌کنند

آیفون‌های جدید اپل، طرفداران این شرکت را کمتر از قبل هیجان‌زده می‌کنند

آیفون‌های جدید اپل، طرفداران این شرکت را کمتر از قبل هیجان‌زده می‌کنند

آیاآیفون‌های جدید اپل می‌توانند همچون گذشته، کاربران این شرکت را هیجان‌زده کنند.ومی توانند مثل گذشته طرفداران راافزایش دهند با عصراطلاعات همراه باشید.

آن‌طور که وب‌سایت مک‌ورلد در گزارشش‌ می‌نویسد روز جمعه‌ی هفته‌ی پیش، اپل پیش‌فروشآیفون XR را ساعت ۳ بامداد آغاز کرد، اما ساعت‌ها بعد وقتی که هوا روشن شد و صبح فرا رسید، تقریبا تمامی دستگاه‌ها هنوز در انبار موجود بودند و کسی برای خرید آن‌ها اقدام نکرده بود.

این اتفاق، تغییری بزرگ برای اپل به‌شمار می‌آید. تجربه نشان داده است که هر موقع پیش‌فروش آیفون‌های جدید کوپرتینویی‌ها آغاز می‌شود، تنها کسانی موفق به تهیه‌ی مدل‌های اولیه‌ی این دستگاه‌ها می‌شوند که صبح زود اقدام به پیش‌خرید آن‌ها کنند؛ در غیر این‌صورت، موجودی به اتمام می‌رسد.

در کنار این‌ها، نباید فراموش کنیم که صف خرید آیفون XS و آیفون XS Max نسبت به سال‌های پیش، کوتاه‌تر شده بود. این داده‌ها به این موضوع اشاره می‌کنند که عرضه‌ی آیفون‌ها همچون گذشته، مورد استقبال بسیار زیاد مردم قرار نمی‌گیرد.

این آمار اخیرا توسط موسسه‌ی Citi و بر اساس میزان جستجوی کاربران در گوگل به‌دست آمده است. تحلیلگران این موسسه در یادداشتی گفته‌اند:

در تحقیقاتمان متوجه شدیم که همه‌ساله پس از برگزاری رویداد معرفی محصولات جدید اپل، جستجوی کاربران برای محصولات این شرکت به‌شکل قابل‌توجهی دست‌خوش تغییر می‌شود. به‌علاوه، مشخص شد که میزان جستجوی کاربران به‌مرور زمان، سیری نزولی را طی می‌کند.

ما معتقد هستیم که این موضوع، نشانگر به بلوغ رسیدن بازار است و هر نسل جدید از آیفون‌های کوپرتینویی‌ها، کمتر از قبل برای مشتریان این شرکت هیجان‌انگیز هستند. گمان ما این است که دلیل اصلی این اتفاق به کاهش سرعتِ نوآوری‌های جدید موجود در آیفون‌ها و البته اشباع‌شدن بازار از این گوشی‌ها بر می‌گردد.

همان‌طور که در نمودار بالا به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد، میزان جستجو برای آیفون‌های اپل به‌صورت سالانه با کاهش روبه‌رو شده است؛ دلایل متعددی می‌توانند باعث این اتفاق باشند. از طرفی نباید فراموش کرد که این موضوع نمی‌تواند لزوما به معنی کاهش میزان فروش آیفون‌ها باشد.

همان‌طور که بیشتر ذکر کردیم، یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع، احتمالا به بالغ‌شدن بازار گوشی‌های هوشمند بر می‌گردد. ویژگی‌های بزرگ آیفون‌های جدید اپل شامل مواردی مثل مقاومت در برابر نفوذ آب، فناوری تشخیص چهره‌ی موسوم به Face ID، نمایشگرِ تقریبا تمام‌صفحه و موارد مشابه هستند؛ اما هیچ‌یک از این ویژگی‌ها بهبودِ قابل‌توجه نسبت به نسل قبل را نشان نمی‌دهند. اگر به آیفون‌های عرضه‌شده در ۴ یا ۵ سال اخیر رجوع کنید، می‌بینید که معمولا هر کدام از آن‌ها نسبت به نسل پیشین تغییری چشمگیر به خود می‌دیدند؛ برای مثال دوربین آیفون‌های جدید بسیار باکیفیت‌تر می‌شدند و به‌مرور زمان می‌توانستیم ببینیم که این گوشی‌ها نسل به نسل بزرگ‌جثه‌تر می‌شوند.

این احتمال هم وجود دارد که آمار به‌دست‌آمده از میزان جستجوی کاربران در گوگل، همگی قبل از آغاز فروش آیفون ۱۰ آر ثبت شده باشند. Apple iPhone XR در حقیقت ارزان‌قیمت‌ترین آیفون ۲۰۱۸ است و با داشتن تنوع رنگی بالا و قیمت ۷۴۹ دلاری، پتانسیل این را دارد که به محبوب‌ترین آیفون امسال مبدل شود.

صرف‌نظر از دلیل اصلی این اتفاق، کسی نمی‌تواند این موضوع را انکار کند که آیفون‌های جدید اپل نسبت به چند سال پیش، کمتر کاربران این شرکت را هیجان‌زده می‌کنند.