اولین اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید

 اولین اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید،اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید بعد از نگاهی به وضعیت فعلی توسعه اندروید و چگونگی آماده سازی محیط توسعه، در این درس قرار یاد بگیرید چطور اولین اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید و اجرا کنید.باعصراطلاعات همراه باشبد .

زیاد جزیِیات را نمیخواهیم برای شما عزیزان توضیح بدیم چون بعدا در این سری بطور کامل توضیح داده میشود. هدف این مقاله اینه که یک بررسی اجمالی داشته باشیم که برای ساخت یک اپلیکیشن اندروید به به چه چیزایی نیاداریم.

یک برنامه ی اندروید چیزی بیشتر از مجموعه ای از فایل ها و پوشه ها نیست. چند تا راه برای آماده سازی یک اپلیکیشن اندروید وجود دارد. قبلا، توسعه دهنده ها مجبور بودن هر پروژه رو به طور دستی بسازند. خوشبختانه، اندروید استودیو یک روند(wizard) راحت داره که هدفش ساخت فایل ها و پوشه های موردنیاز برای شروع یک پروژه است.

وقتی که اندروید استودیو رو اجرا کنید با پنجره ی خوش آمد گویی زیر مواجه می شوید.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

 

میخواهید طراح وب سایت خودتون باشید؟

اگر می خواهید که سایت خودتون رو در کمتر از یک ماه به صورت حرفه ای با تمام امکانات راه اندازی کنید محصول طراحی وب سایت ما را از دست ندهید، در کانال تلگرامی آموزش طراحی وب سایت عصر اطلاعات منتظر شما هستیم.

 

برای اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید در سمت چپ لیستی از پروژه های اخیر رو می بینید. در سمت راست، می توانید یک پروژه ی جدید بسازید.این کار را می توانید از طریق ورژن کنترل یا ساخت یک پروژه جدید انجام دهید. گزینه اول را انتخاب کنید، Start a new Android Studio project.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

برای اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید اندروید استودیو از شما اطلاعاتی اولیه درمورد برنامتون سوال می شود، نام برنامه، جایی که میخواید فایل های پروژه ذخیره شوند و نام پکیج. با اینکه دو مورد اول نیاز به توضیح ندارد، ولی اسم پکیج ممکنه باعث گیج شدن شما شود.

نام پکیج هویت برنامه شما را تعیین کرده و در شرایط مختلف مثلا در سرویس گوگل پلی شناسایی کننده یکتای برنامه شماست(مانند کد ملی برای شناسایی ما به کار می رود). به همین دلیل باید یکتا باشد. هر برنامه یک نام پکیج یکتا دارد.

به دلیل اینکه تعداد برنامه های اندروید هر روز در حال افزایش است، معمولا از معکوس دامنه برای نام پکیج یک برنامه استفاده می شود. برای مثال، نام پکیج یک برنامه ی منتشر شده توسط Envato Tuts+ می تواند با com.tutsplus آغاز شود. یادتون باشه که نام پکیج به نام صاحب دامنه هیچ ربطی ندارد.

در اندروید استودیو، Hello World را به عنوان نام برنامه، code.tutsplus.com را به عنوانCompany Domain وارد کرده و مکانی را برای ذخیره پروژه در رایانه خود انتخاب کنید. نام برنامه و نام شرکت برای تولید نام پکیج استفاده می شوند، .com.tutsplus.code.helloworld برای ادامه رویNext کلیک کنید.

در صفحه جاری از شما خواسته می شود تا حداقل نسخه Android SDK که قصد پشتیبانی از آن را دارید مشخص کنید.

 ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

توسعه ی Android SDK ادامه داشته و هر سال نسخه جدید از آن به همراه مجموعه از قابلیت های جدید و بهینه سازی ها منتشر می شود. بعضی از ابزار ها و کتابخانه هایی که شما در نسخه های بالاتر اندروید استفاده می کنید در یک نسخه ی قدیمی تر از آن ها پشتیبانی نمی شوند. کتابخانه پشتیبانی گوگل بعضی از ویژگی های جدید را به نسخه های قدیمی تر سیسم عامل اندروید آورده مانند عناصرطراحی متریال. گرچه، کتابخانه های پشتیبانی را نمی توان برای استفاده همه ویژگی ها استفاده کرد.

در کل، شما هیچ وقت نباید از Gingerbread که سطح API آن ۹ است پایین تر بروید. می توان گفت، اگر هدف شما پشتیبانی از طیف وسیعی از مخاطبان است می توانید حداقل Ice Cream Sandwich که سطح API آن ۱۴ است را انتخاب کنید.

در این پروژه، ما از API های جدیدی که در نسخه های اخیر SDK معرفی شده استفاده نخواهیم کرد. سطح API را بر روی ۹ تنظیم کرده و برای ادامه روی Next کلیک کنید.

در صفحه بعد، اندروید استودیو از ما می خواهد مشخص کنیم تا در صورت نیاز برای شروع یک activity‌ برای ما بسازد.

اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید Activity ها اجزای پایه و اساسی سازنده برنامه های اندروید هستند که در ادامه این سری آن ها را توضیح خواهیم داد. می توان گفت یک activity برای یک برنامه اندروید مانند یک صفحه برای یک سایت است. از لحاظ فنی این مقایسه دقیقا درست نیست ولی این به شما کمک میکنه بفهمید که activity در یک برنامه ی اندروید چه نقشی بازی می کند.

activity ها کلاس های جاوا هستند که از کلاس Activity ارث می برند، کلاسی که توسط Android SDK تعریف شده است. توسعه دهنده ها بعضی از متد های آن را برای افزودن رفتار های دلخواه بازنویسی می کنند. معمولا همراه هر activity یک layout است که به صورت XML بوده و رابط کاربری activity را تعریف می کند. میشه گفت مثل HTML برای یک صفحه ی وب است.

ویزارد اندروید استودیو به ما پیشنهاد می دهد که اولین activity برنامه را تولید کند. Empty Activity را انتخاب و روی Next کلیک کنید.

در صفحه ی جاری نام activity را HelloWorldActivity تنظیم کرده و برای کامل کردن فرایند آماده سازی روی Finish کلیک کنید.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید،اندروید استودیو فایل ها و پوشه های پروژه را بر اساس تنظیماتی که تعیین کرده بودیم، تشکیل می دهد. حالا با باز شدن پروژه ی جدید شما رابط کاربری اندروید استودیو رو می بینید.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

در ابتدا، رابط کاربری اش ممکن است یه مقدار پیچیده شود. با این حال اگر بخواید اندروید توسعه بدید چیزایی وجود دارد که باید بدانید. کد پروژه ی شما کجاست؟ فایل های پروژه ی شما کجا هستند؟ و چگونه می توانید برنامه خود را ساخته و اجرا کنید.

اندروید استودیو بر پایه Intellij ساخته شده است، یک IDE(محیط توسعه ی یکپارچه) که توسط JetBrains توسعه یافته است. که البته خیلی قدرتمنداست و به شما کمک می کند روند توسعه خود را با استفاده از میانبرها، تولید کننده ی متد، منظم سازی خودکار کدها، لینک مستقیم به قسمت های مختلف پروژتون، پنجره های اسناد جاوا و … مدیریت کنید. گوگل اندروید استودیو را برای توسعه اندروید طراحی کرده است.با پشتیبانی از XML( به همراه یک ویرایشگر راحت گرافیکی) و Groovy (برای اسکریپت های Gradle).

در سمت چپ، شما باید لیست درخت شکلی از پوشه ها تون ببینید. اون قلب پروژه ی شماست، جایی که می توانید فایل ها و دارایی(asset) های پروژه خود را پیدا کنید. پوشه هایی که بیشتر وقت شما در آن ها خواهید گذراند java و res هستند. در java می تونید کلاس های جاوای پروژه خود را  پیدا کنید. در res، شما می توانید دیگر منابع پروژتون از قبیل layout ها، value sheet ها، تصاویر و … رو پیدا کنید.

در بالا می توانید یک لیست دکمه ببینید که از طریق اون می توانید به مهم ترین قابلیت های اندروید استودیو دسترسی داشته باشید مثل ساخت، اجرا و همگام سازی پروژه، آپدیت کردن SDK و تغییر شبیه ساز ها.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

دکمه ی play در سمت چپ. این دکمه پروژه ی شما را ساخته و اجرا می کند.

۳. نوشتن کد

حالا باید احساس راحت تری نسبت به رابط کاربری اندروید استودیو داشته باشید.و الان وقتشه دستاتون رو کثیف کنید و یه مقدار کد بنویسید.

اولین کاری که باید انجام بدید تعریف layout برای activity اصلیتونه. به پنل پروژه رفته و در سمت چپ روی activity_hello_world.xml دوبار کلیک کنید. می تونید اون رو در پوشه ی java/layout پیدا کنید. اندروید استودیو فایل layout رو به همراه فایل HelloWorldActivity.java برای ما ساخته است.

همینطور می تونید Command + Shift + O (Control + Shift + N در ویندوز) را فشار داده، حروف اول اسم فایل را نوشته و زمانی که اندروید استودیو فایل درست را پیشنهاد داد Enter را فشار دهید.Command + O / Control + N یک جستجو محدود به کلاس های جاوا را اجرا می کند در حالی کهCommand + Shift + O / Control + Shift + N تمام پروژه را جستجو می کند.

 

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

چیزی که می بینید یک layout استاندارد تولید شده توسط اندروید استودیو است که در یک ویرایشگر گرافیکی نمایش داده شده است.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

اپلیکیشن اندروید خودتان رابسازید،به جای استفاده از ویرایشگر گرافیکی ما میخواهم XML این layout را تغییر دهیم. این اختیارات ما را بیشتر می کند. می توانید این کار را با کلیک روی تب Text در سمت چپ و پایین ویرایشگر، کنار تبDesign انجام بدید. یک id به عنصر TextView و یک Button درست زیر آن اضافه کنید. خیلی در مورد کدی که داریم اضافه می کنیم نگران نباشید. این در ادامه سری براتون روشن میشود.

 

id برای اشاره کردن به یک عنصر رابط کاربری در کد استفاده میشود. اندروید استودیو به طور مداوم در یک کلاس، R.java، مشخص می کند که به کدام  id های layout ارجاع داده شده است. چیز جالب دیگه ای که در این layout وجود داره onClick عنصر Button هست. هنگامی که کاربر روی دکمه کلیک کند، سیستم عامل متد sayHi() از activity را فراخوانی می کند.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

در قدم بعد،  HelloWorldActivity.java را باز کنید. همانطوری که می توانید ببینید، بدنه ی اصلی activity از قبل حاضر. کلاس قبلا از AppCompatActivity ارث برده که خود اون از Activity.javaارث می برد. HelloWorldActivity متد onCreate() را پیاده سازی می کند. با استفاده ازfindViewById() یک ارجاع به TextView اضافه کرده و متدی را به صورت public تعریف کنید که توسط رخداد onClick دکمه فراخوانی می شود.

۰۱
۰۲
۰۳
۰۴
۰۵
۰۶
۰۷
۰۸
۰۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
private TextView mText;
@Override
protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
    super.onCreate(savedInstanceState);
    setContentView(R.layout.activity_hello_world);
    // Get View reference
    mText = (TextView) findViewById(R.id.text);
}
public void sayHi(View view) {
    mText.setText("Hello World!");
}

همانطوری که میتوانید ببینید، findViewById() یک آبجکت از نوع View بر می گرداند. و این به این معنی است که اگه بخواید متن آ ن رابا فراخوانی setText() تغییر بدهید باید آن را به TextView تبدیل کنید. در واقع، همه ی عناصری که موقع طراحی رابط کاربری می بینید از کلاس View ارث می برند، یکی دیگر از کامپوننت های اساسی Android SDK.

بالاخره شما آماده اید که اولین برنامه اندرویدتان رااجرا کنید. بیاید ببینیم چطوری به برنامه خودتان  زندگی بدیم.روی دکمه ی سبز play که قبلا در موردش صحبت کردیم کلیک کنید یا اینکه بروید به Run > Run’app’. اندروید استودیو از شما می خواد که یک هدف برای deploy انتخاب کنید. Create New Emulator را انتخاب و یکی از پیشنهادات را انتخاب کنید( مثلا ، Nexus 5 ). روی Next کلیک کنید، یک system image انتخاب کنید (هر کدوم که ترجیح میدین از Gingerbread به بالا)، و دوباره روی Next کلیک کنید، تمامی گزینه ها را با مقادیر پیش فرضشان را رها کنید.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

بعد ازآن، شبیه سازی که جدیدا ساخته شد را انتخاب کرده و بزاریدجریان روال خود را پیش گیرد.

ساخت اولین اپلیکیشن اندروید خودتون

در این درس، یاد گرفتید که چگونه یک برنامه Hello World در اندروید توسعه بدهید. به طور خاص برای الان شما به انداره کافی در باره اندروید استودیو می دانید تا باهاش یک برنامه که کار می کنه توسعه بدهید. همچنین شما ساختار اصلی یک پروژه ی اندروید را می دانید و یک نگاه خلاصه داشتید به برخی از متد ها و کلاس های Android SDK (Activity و View ) و متد findViewById().