کانفیگ و اتصال دو روتر سیسکو در پاکت تریسر

پاکت تریسر

کانفیگ و اتصال دو روتر سیسکو در پاکت تریسر را امروز برای دانشجویان کامپیوتر قرار میدهیم به این خاطر که متوجه شدیم که سایت های فارسی در این زمینه خیلی کم کار بودن و هیچ مطلبی در مورد اتصال و کانفیگ کردن دو شبکه متصل به روتر سیسکو در پاکت ترییسر نداشته اند.

این آموزش برای کانفیگ روتر ۲۶۹۰ | کانفیگ روتر ۸۰۰ | کانفیگ روتر cisco 2621 | کانفیگ روتر cisco 2811 | کانفیگ روتر سیسکو | کانفیگ روتر سیکو ۱۸۴۱ پاسخ گو است

امیدواریم که این آموزش کوتاه برای شما مفید باشد و خودتون بتونید به سادگی هرچه تمام تر کانفیگ و اتصال دو روتر سیسکو به یکدیگر را انجام دهید و آی پی دهی این دو شبکه را به سادگی انجام دهید.

نرم‌افزار سیسکو پاکت تریسر (Packet Tracer) چیست؟

یکی از کارآمد ترین شبیه ‌ساز‌های ساخت شبکه‌های کامپیوتری در زمینه مباحث آموزشی و پیاده ‌سازی نقشه ‌های اولیه قبل از طراحی شبکه ‌های واقعی، سیسکو پکت تریسر می باشد.

پکت‌ تریسر به کارشناسان شبکه این اجازه را می‌دهد که با شبیه ‌سازی تجهیزاتی که قرار است در محیط تجاری یک سازمان نصب شوند، مشکلات احتمالی را شناسایی کنند و یک پیاده ‌سازی دقیق انجام دهند.

این نرم افزار توسط شرکت سیسکو طراحی شده و به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است. سیسکو پکت باعث می شود تا اصول شبکه را به صورت یاد بگیرید و مهارت‌های فردی خود در ارتباط با توسعه فناوری‌های سیسکو را ارتقا دهید.

یکی از مهم ‌ترین مشکلاتی که کاربران در زمان کار با این نرم افزار دارند، نحوه اتصال دو روتر به یکدیگر است.

پکت تریسر می تواند بر روی لینوکس، مایکروسافت ویندوز و macOS قابل اجرا باشد. همچنین، این نرم افزار برای برنامه هایی مانند: Android و IOS در دسترس هستند و شما با گوشی هم می توانید به طراحی و شبکه بندی بپردازید.

پکت تریسر به کاربران اجازه می دهد تا با کشیدن و رها کردن روترها، سوئیچ ها و انواع دیگر دستگاه های شبکه، توپولوژی های شبیه سازی شده شبکه را ایجاد کنند.

بهتر است بدانید که اتصال فیزیکی بین دستگاه ها توسط یک کابل انجام می شود. پکت تریسر(packet tracer) از مجموعه ای از پروتکل های شبیه سازی لایه Application و همچنین مسیریابی اصلی باRIP ،OSPF ،EIGRP ،BGP  جهت توسعه شبکه نیز پشتیبانی می کند.

مراحل انجام کانفیگ روتر سیسکو در پاکت تریسر

مراحل انجام به این صورت است که ابتدا دو روتر دلخواه سیسکو چهار سویچ و چند کامپیوتر را در صفحه قرار می دهیم و سپس به شکل زیر عمل میکنیم. همانطور که میدانید سویچ ها که هیچ کانفیگ خاصی ندارند پس میماند کامپیوتر ها و روتر ها که باید کانفیگ بشن.

خوب با فرض این که در این شبکه ۴ سویچ و ۸ کامپیوتر و دو روتر داریم به شکل زیر کار را شروع میکنیم.

 

خوب پس آی پی دهی سیستم ها همانطور که میدانید به شکل زیر است:

دو کامپیوتر سویچ اول :

۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱

۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۲

دو کامپیوتر سویچ دوم :

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲

دو کامپیوتر سویچ سوم :

۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱

۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۲

دو کامپیوتر سویچ چهارم :

۱۹۲٫۱۶۸٫۳٫۱

۱۹۲٫۱۶۸٫۳٫۲

روتر ها هاست آی دی های متفاوت دارند به این دلیل که میخواهند در دو روتر متفاوت باشند.

خوب حالا روتر ها که شامل دو اینترفیس هستند

توجه داشته باشید که هر اینترفیس یک روتر به منزله یک کامپیتر جدا است و شما باید آن را یک کامپیوتر ببینید.

router1:

interface0: 192.168.0.3

interface1: 192.168.1.3

router2:

interface0: 192.168.2.3

interface1: 192.168.3.3

دقت کنید که در کانفیک دو روتر و ارتباط آنها با روتر ها از گذرگاه سویچ ها آی پی رابط ها یا اینترفیس های روتر ها داده میشود یعنی گیت وی کامپیوتر های هم نظیر با رابط ۱ روتر اول آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۳ را میگیرند

خلاصه این که این کار خیلی سادست و کمتر از ده دقیقه در پکت تریسر انجام میشود

شما میتوانید برای آشنایی بیشتر فایل سیو پاکت تریسر را به همراه یک فیلم آموزشی در زیر دانلود کنید

دانلود سورس برنامه شبکه شامل دو روتر و چهار سویچ با پکت تریسر

حجم ۱۲ کیلوبایت

دانلود فیلم آموزشی کانفیگ و اتصال دو روتر سیسکو در پاکت تریسر

حجم ۳٫۴ مگابایت ۶ دقیقه

مشاهده در آپارات