آبگردان کولینگ تاور

آبگردان کولینگ تاور

آبگردان کولینگ تاور چیست آیا با آن آشنایی دارید؟ با عصر اطلاعات همراه شوید تا به بررسی آن بپردازیم.

آبگردان کولینگ تاور از قطعات کولینگ تاور میباشد و در واقع وظیفه دارد که سیال (آب) را در کولینگ تاور مخروطی، پخش و توزیع کند. آبگردان دارای دو بخش مهم عبارتند از، بخش ثابت آب پخش کن و بخش متحرک یا دوار است. آبگردان ها فقط در برج های مخروطی کولینگ تاور کاربرد دارند. جنس کلگی توزیع آب غالبا از ABS، آلومینیوم، چدن و برنج تولید میشود. که آلومینیوم از همه سبک تر است و  مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد، بنابراین معمولا از آلومینیوم جهت تولید آبگردان استفاده می‌شود. درحالیکه برنج مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد، ولیکن هزینه بردارتر می باشد.

آبگردان کولینگ تاور

نحوه پاشش آب آبگردان

همانطور که گفتیم پاشش و توزیع آب کولینگ تاور مخروطی بر عهده اسپرینکلر یا آبگردان می‌باشد. این قطعه در دسته بندی نازل های متحرک یا دوار قرار دارد. این قطعه بخشی به نام بلبرینگ دارد که سبب چرخش کلگی توزیع آب کولینگ تاور در اثر فشار آب می‌شود.آب داغ پس از ورود به دستگاه توسط لوله مرکزی هدر آب به بخش نازل متحرک یا در واقع سیستم توزیع آب هدایت می‌گردد. هر یک از انواع این قطعه دارای تعداد معینی از خروجی است که به هر کدام از این خروجی ها یک لوله ی منفذ دار متصل شده است. سوراخ های این لوله دارای زاویه بوده که با فشار سیال باعث چرخش کلگی توزیع آب کولینگ تاور می‌گردد.

جنس آبگردان کولینگ تاور

آب پخش کن در دستگاه‌های اطفا حریق، در سیستم آبیاری قطره ای و… کاربرد دارد، اما توجه داشته باشید که متریال اولیه‌ای که در تولید و ساخت اسپرینکلر کولینگ تاور به کار می‌رود، در طول عمر آن تاثیر گذار است. همان‌طور که قبلا توضیح دادیم متریال به کار رفته در این قطعه از آلومینیوم، برنج، چدن، تفلون، پلی اتیلن و ABS است. آب پخش کن آلومینیومی و برنجی از پر مصرف ترین انواع آن در بازار می‌باشد،به علت خاصیت ضد رسوب، ضد زنگ، تحمل کاری بالا، وزن کم و سبک بودن.

فرآیند مکانیزم توزیع سیال هدآب پخش کن

اسپرینکلر برج مدور به لوله‌ی عمودی آب ورودی کولینگ تاور، از بخش ثابت وصل می‌گردد. بعد از این‌که آب وارد آب پخش کن شد، از طریق بازوهایی که به خروجی‌های قسمت متحرک وصل است و تعداد زیادی سوراخ دارد بر سطوح اسپری می‌شود. با توجه به فشار آب و سایز لوله، تعداد خروجی‌های روی روتور بین ۴ تا ۸ عدد در سایزهای مختلف وجود دارد. آب ورودی با فشاری مشخص به طرف لوله ورودی آب پخش کن روانه می‌شود. این قطعه در دو مورد ساده یا رزوه ای اتصال می‌یابد. بازوهایی که روی خروجی قرار دارند بر خلاف جهت جریان آب نصب می‌شود تا آب پخش کن بر اثر فشار وارون بگردد. گردش ابگردان با فشار آب رابطه بلاواسطه و مستقیم دارد، بنابراین با فشار زیاد آب سرعت چرخیدن نیز بیشتر می‌شود.

قطعات آبگردان برج خنک کاری

بخش اول کلگی توزیع سیال ثابت است که بر روی لوله‌ی اصلی ورودی برج خنک کننده  متصل می‌شود و از قسمت بالایی به‌وسیله‌ی سیم بکسل آزاد می‌شود. بخش دوم که متحرک است در اثر جریان آب و فشار ناشی از آن به گردش در می‌آید و موجب حرکت لوله‌های خروجی از آبگردان می‌گردد. در اسپرینکلر دوار یک ورودی و چندین خروجی وجود دارد که یک لوله به هر یک از خروجی ها متصل است. با شروع چرخش آبگردان ، لوله‌ها و اتصالات نیز شروع به گردش می‌کنند. در فاصله‌های یکسان روی لوله‌ها، نازل های فانوسی نصب می‌کنند آب از نازل های در حال گردش با زاویه‌ای مشخص روی سطوح خنک کننده توضیع می‌شود. در آب پخش کن هایی که سایز آن‌ها بالای ۴ اینچ است، به علت فشار بالای آب ورودی، این نازل مجهز به یک ورودی جهت اضافه کردن روغن می‌باشد.

خرید و فروش آب گردان کولینگ تاور

به هنگام خرید و یا تعیین قیمت اسپرینکلر کولینگ تاور باید به چند نکته مهم اشاره کرد. نخست باید سایز و نوع متریال سازنده استاتور یا بدنه قطعه را مشخص کرد. گرید برنجی آب پخش کن یا کلگی گرانترین متریال سازنده این قطعه بوده که عمدتاً در آب های اسیدی کاربری ویژه دارند. عمر مفید این شکل از اسپرینکلرها بالاتر از گرید های آلومینیوم و چدن و پلیمری است. بنابراین هنگام خرید و فروش آبگردان کولینگ تاور باید به متریال سازنده آن، سایز تولید و کیفیت نحوه تولید با تجهیزات تزرق پلاستیک و تراشکاری بستگی دارد.