بلوز هوشمند

بلوز هوشمند

بلوز هوشمند

 

بلوز هوشمند

سلامت جسمی و ذهنی از اصلی‌ترین کاربردهای لباس‌های هوشمند فعلی است كه شما مي توانيد با برخي از اين لباس ها كه تاكنون به بازار عرضه شده اند آشنا شويد.این روزها ابزارهای مختلف الکترونیکی کاربردهای فراوانی در زندگی روزمره ما یافته‌اند. کاهش حجم این دستگاه‌ها نسبت به گذشته، سبب شده گرایش برای درهم‌آمیزی آنها در قالب برخی وسایل معمولی افزایش یابد. حالا کار به جایی رسیده که صنعت پوشاک نیز از این موج بزرگ در امان نمانده است.

  • بلوز هوشمند در خدمت تناسب اندام کاربران!

کمپانی او ام سیگنال به تازگی محصولی را روانه بازار کرده است که توجه بسیاری از ورزش دوستان را به خود جلب کرده است.

این محصول در رده تکنولوژی های پوشیدنی بیومتریک است،این محصول یک بلوز هوشمند است که با تمرکز بر حفظ تناسب اندام قادر است به طور دقیق سطوح کارایی شخصی ورزشکار و وضعیت حیاتی وی را در کسری از ثانیه پیگیری نماید و تمام اطلاعات مورد نیاز برای کنترل فعالیت ورزشی را در اختیار کاربر قرار دهد.

حوزه «لباس‌های دیجیتالی» که از حدود دو دهه پیش مطرح شده پیشرفت‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته و البته امیدهای زیادی را نیز بوجود آورده است. خلاصه این‌ که شاید روزی دیگر نیاز به حمل تبلت یا تلفن همراه هوشمند نباشد و همه امکاناتی که به آن نیاز داریم در لباس‌هایمان جاسازی شده باشد.

میخواهید طراح وب سایت خودتون باشید؟

اگر می خواهید که سایت خودتون رو در کمتر از یک ماه به صورت حرفه ای با تمام امکانات راه اندازی کنید محصول طراحی وب سایت ما را از دست ندهید، در کانال تلگرامی آموزش طراحی وب سایت عصر اطلاعات منتظر شما هستیم.

بلوز هوشمند

یک لباس هوشمند شاید از نظر خیلی‌ها یک کالای لوکس و سرگرم‌کننده ارزیابی شود تا یک نیاز جدی. اما باید اعتراف کرد با وجود این‌ که برخی از حوزه‌های کاربرد این لباس‌ها بیشتر جنبه سرگرمی داشته، اما برخی کاربردهای جدی هم برای لباس‌های هوشمند در نظر گرفته شده است؛ کاربردهایی که می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک شایانی کند. در ادامه نگاهی به برخی از دستاوردهای بشر در ساخت لباس‌های دیجیتالی و هوشمند خواهیم داشت.

این بلوز هوشمند در حال حاضر فقط برای آقایان تولید می شود و کاربران برای استفاده از آن باید از قبل سفارش خود را در وب سایت این کمپانی ثبت کنند.این محصول در آینده در فروشگاه های عرضه لوازم ورزشی به فروش خواهد رسید.

این بلوز دارای حسگرهای فراوانی از قبیل سنسور شتاب سنج و سنسور ثبت ضربان قلب به وسیله الکتریسیته است که کاربر را قادر می سازد از وضعیت جسمانی خود مطلع شود.این تکنولوژی پوشیدنی دارای سنسور های دیگری نیز هست که هرکدام وظیفه مشخصی دارند مثلا یکی دیگر از این سنسورها میزان کالری مصرفی هنگام انجام حرکات ورزشی را ثبت می نماید،این بلوز دارای یک جعبه سیاه است که تمام اطلاعات وضعیت جسمانی کاربر را در خود ذخیره می سازد.

این طرح شامل اینترنت لباسها خواهد بود که در آن پوشاک به وسیله فناوری ارتباط  بیسیم قابل شست‌وشو موسوم به RFID برچسب‌گذاری می‌شود.لباسها به‌طور روزانه بسته به وضعیت آب وهوا  و تعداد دفعات پوشیده شدن آنها به کاربران پیامک  تلفنی یا توئیتری ارسال کرده و درخواست می‌کنند که از آنها استفاده کنند.

اگر این پیامها نادیده گرفته شوند، لباس مورد نظر با یک سازمان خیریه برای استفاده از آنها تماس گرفته و این سازمان بلافاصله بسته‌ای را برای منتقل کردن لباسها می‌فرستد. این پروژه قصد دارد ارتباط مردم با مصرف لباس و مد را به چالش بگیرد. اکنون انسانها ۴ برابر لباس بیشتری نسبت به ۲۰ سال  قبل دارند اما به طور معمول فقط ۲۰ درصد آنها پوشیده می‌شود. مصرف بیش از حد پوشاک برای محیط‌ زیست مشکل‌زا بوده و به تولیدکنندگان اجازه استعمار هرچه  بیشتر را می‌دهد.

تولید لباس به‌شدت به محیط زیست آسیب می‌زند و این آسیب شامل استفاده از پتروشیمی برای تولید پارچه‌های مصنوعی تا پرورش پنبه است که بیشتر از سایر گیاهان به آفت‌کش نیاز دارد.فرآیندهای آماده‌سازی پارچه از سفیدگری تا رنگ کردن پارچه، آلاینده‌های بیشتری به محیط اضافه کرده و از منابع انرژی چشمگیری استفاده می‌کند. این پروژه یکی از ۱۲طرح انتخابی در دوره نهایی رقابت شبکه ابتکارات در فرهنگ و خالقیت اروپا (N.I.C.E) است که اکنون برگزار می‌شود. پژوهشگران امیدوارند در صورت برد، از جایزه ۲۰۰ هزار یورویی آن برای ساخت نمونه اولیه در کمدهای  لباس استفاده کنند.

با لباست موسیقی بنواز

لباس هوشمند می‌تواند کاربردهای گوناگونی داشته باشد که نواختن موسیقی نیز یکی از آنهاست. در حال حاضر چند نمونه از این پیراهن‌ها به تولید صنعتی رسیده و با قمیتی بین ۵۰ تا صد هزار تومان در اختیار عموم قرار گرفته است. پیراهن دارای طرح گیتار و نیز طبل، از جمله معروف‌ترین این لباس‌ها هستند. فردی که پیراهن را به تن دارد می‌تواند با لمس بخش‌های مخلتف روی آن، صدای مربوط به آن بخش را بشنود.

لباس‌های هوشمند در آینده

کوچک شدن حجم ابزارهای دیجیتالی از یکسو و گسترش چشمگیر دسترسی همگان به برخی فناوری‌ها نظیر گوشی‌های همراه هوشمند، سبب شده طراحی لباس‌های هوشمند شتاب بیشتری بگیرد.

شاید برای شما هم پیش از خواندن این مطلب، لباس‌های هوشمند کالایی لوکس و تجملی به نظر می‌رسید، اما همان‌طور که دیدید، برخی کاربردهای این لباس‌ها بویژه در حوزه سلامت، آنها را به گزینه نخست در برخی حوزه‌های کاربردی تبدیل کرده است. شايد در آينده اي نه چندان دور استفاده از لباس هاي هوشمند همانند گوشي هاي هوشمند رواج خيلي زيادي پيدا كند.

منبع: