فن آوری اطلاعات آموزش و پژوهش آشنایی با رشته و شغل آی تی (IT)

فن آوری اطلاعات آموزش و پژوهش آشنایی با رشته و شغل آی تی (IT)

فن آوری اطلاعاتآموزش و پژوهش آشنایی با رشته و شغل آی تی (IT)

در کشور ما نیز در راستای ایجاد تغییرات بنیادین و منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد رشته فناوری اطلاعات به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه ها ارایه می شود. در واقع می توان گفت ورود رشته IT به مجموع رشته های ارایه شده در دانشگاه های کشور به ابتدای سال ۱۳۸۰ و هم زمان با اوج گرفتن مباحث مربوط به فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی در ایران بازمی گردد.باعصراطلاعات همراه باشید.

در سال ۱۳۸۱ بود که رشته مهندسی فناوری اطلاعات به طور رسمی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد پذیرش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.به گونه ای که رشته مهندسی فناوری اطلاعات در پایه لیسانس به طور هم زمان در سه دانشگاه علم و صنعت، امیرکبیر و شیراز تدریس شد. از آن پس تاکنون رشته IT در مقاطع تحصیلی مختلف و توسط دانشگاه دولتی و غیردولتی به متقاضیان یادگیری این علم آموزش داده می شود و علی رغم نوپایی خود از طرفداران قابل توجهی برخوردار است. لذا آنچه در این گزارش مورد بررسی قرار می گیرد آشنایی با رشته مهندسی فناوری اطلاعات، پرداختن به چگونگی امکانات لازم و نقاط ضعف و چالش های موجود در مسیر ارایه این رشته است.

میخواهید طراح وب سایت خودتون باشید؟

اگر می خواهید که سایت خودتون رو در کمتر از یک ماه به صورت حرفه ای با تمام امکانات راه اندازی کنید محصول طراحی وب سایت ما را از دست ندهید، در کانال تلگرامی آموزش طراحی وب سایت عصر اطلاعات منتظر شما هستیم.

 

در هزاره سوم، فناوری اطلاعات (IT) به عنوان عمده‌ترین محور تحول و توسعه در جهان منظور شده است و دستاوردهای ناشی از آن، آن‌چنان با زندگی مردم عجین گردیده که روی‌گردانی از آن، اختلالی عظیم در جامعه و رفاه و آسایش مردم به وجود می‌آورد. برای مثال، کامپیوتری شدن بسیاری از امور جاری مردم، انجام بسیاری از کارهای روزمره بانکی با استفاده از اینترنت و شبکه‌های ارتباطی در منزل و خانه‌ها، آموزش الکترونیکی و مجازی و عدم نیاز به حضور در کلاس‌های درس، توسعه و ترویج تجارت الکترونیکی از نتایج و دستاوردهای فناوری اطلاعات است؛ عواملی که هرچند در مراحل اولیه رشد و تکامل قرار دارند اما در همین حد نیز در رفاه و آسایش انسان نقش بسیار مهمی دارند. از همین رو امروزه تمامی کشورها در زمینه فناوری اطلاعات و عمومیت بخشیدن به آن در جامعه تلاشی پیگیر دارند. در کشور ما نیز برای تربیت نیروی متخصص و کارآمد در زمینه IT و حرکت سریع در این عرصه, رشته IT در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه می‌شود و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

ماهیت رشته فناوری اطلاعات
رشته IT در ایران ماهیتی میان رشته ای دارد. به این مفهوم که رشته ای خالص نیست و از تلفیق رشته هایی نظیر مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر به ویژه نرم افزار به وجود آمده است.

ماهیت میان رشته ای فناوری اطلاعات باعث شده است هم اکنون دانشگاه های مختلفی چون تربیت مدرس، خواجه نصیر، تهران، امیرکبیر، شریف و علم و صنعت در مقطع کارشناسی ارشد، برخی دانشکده های فنی دانشگاه آزاد و سراسری در مقطع کارشناسی و دانشگاه های علمی-کاربردی و پودمانی در مقطع کاردانی به ارایه این رشته بپردازند.

رشته فناوری اطلاعات در دوره کاردانی بیشتر به ارایه کردن مسایل مربوط به وب می‌پردازد. در دوره کارشناسی نیز متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها آشنا می‌کند و در پایان این دوره، اندک‌اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می‌شود. البته قابل ذکر است کارشناسی ارشد IT دارای گرایش‌های عمده‌ای نظیر تجارت الکترونیکی، سیستم‌های چندرسانه‌ای، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات است که برخی از این گرایش‌ها در دانشگاه‌های ایران ارایه می‌شود. در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد. هرچند مقطع دکترای فناوری اطلاعات در ایران ارایه نمی‌شود، اما انجام امور تحقیقاتی و دستیابی به نظریه‌های جدید از محورهای اصلی در این مقطع محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش رشته فناوری اطلاعات در دوره کاردانی بیشتر به ارایه کردن مسایل مربوط به وب می پردازد. در دوره کارشناسی نیز متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان ها آشنا می کند و در پایان این دوره، اندک اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می شود. البته قابل ذکر است کارشناسی ارشد IT دارای گرایش های عمده ای نظیر تجارت الکترونیکی، سیستم های چندرسانه ای، مدیریت سیستم های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات است که برخی از این گرایش ها در دانشگاه های ایران ارایه می شود.

در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه حل های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می پردازد. هرچند مقطع دکترای فناوری اطلاعات در ایران ارایه نمی شود، اما انجام امور تحقیقاتی و دستیابی به نظریه های جدید از محورهای اصلی در این مقطع محسوب می شود.

دکتر علی اکبر جلالی، رییس پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت در این زمینه می گوید: رشته IT در سایر کشورهای جهان با مفاد مختلفی ارایه می شود که بر اساس نیازهای آن جامعه طراحی شده است. اما در ایران IT معمولا بر اساس پارامترهایی چون قابلیت های دانشکده، دانش استاد، تعداد اعضای هیات علمی و غیره به دانشجویان ارایه می شود. این مسئله سبب می شود محتوای رشته IT از دانشگاهی به دانشگاه دیگر تفاوت داشته باشد.

 

مشکلات رشته it
نبود اساتید حرفه ای : نبود استادان حرفه ای، متخصص و باتجربه از جمله ضعف های آموزشی در این رشته محسوب می شود، زیرا با توجه به میان رشته ای بودن IT، تعداد استادانی که به طور مستقیم در این رشته تحصیل کرده باشند بسیار انگشت شمار است. در این میان تعجیل دانشگاه ها برای راه اندازی این رشته نیز خود باعث تشدید این مشکل می شود، زیرا اغلب مشاهده شده برخی دانشگاه ها که در مناطق دوردست و محروم قرار دارند، در حالی که حتی نمی توانند به خوبی رشته های قدیمی و جاافتاده در این حوزه را ارایه دهند، تدریس رشته IT به دانشجویان را آغاز می کنند.

فقدان منابع آموزشی مناسب 

شاید رشته فناوری اطلاعات را بتوان از جمله معدود رشته هایی دانست که به علت فقدان منابع درسی و آموزشی مناسب به شدت در فقر به سر می برد. این رشته در حالی در دانشگاه های کشور تدریس می شود که کتب درسی ارایه شده فاصله بسیار زیادی با مراجع روز دنیا دارند. کارشناسان معتقدند هرچند پویایی این رشته می تواند مانعی جهت تولید سریع منابع مناسب در حوزه مذکور باشد، اما باید در نظر گرفت که عمر آموزشی کتب رشته فناوری اطلاعات نیز بسیار کوتاه است، زیرا دانش روز دنیا در زمینه IT به سرعت در حال تغییر و تکامل است. در این میان هرچند استفاده از منابع انگلیسی می تواند کمک بسیاری به دانش آموختگان این رشته کند، اما نباید فراموش کرد آموزش دانش انگلیسی هنوز در میان بسیاری از جوانان کشور ما عمومیت نیافته است و در ضمن تامین منابع انگلیسی مستلزم صرف هزینه فراوانی است و برای تمام متقاضیان مقدور نیست.
عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجو 

بررسی مفاهیم درسی رشته فناوری اطلاعات نشان می دهد بیشترین مفاد دروس اصلی این رشته با نرم افزار مشترک است، اما تحت عناوین دیگری ارایه می شوند. یکی از استادان IT دانشگاه تهران در این زمینه می گوید: در رشته فناوری اطلاعات هنوز دیدگاه سنتی ضرورت وجود درس ریاضی در کلیه رشته های مهندسی دیده می شود و واحدهای قابل توجهی در این حوزه به درس ریاضیات اختصاص یافته است. در حالی که جای واحدهایی که واقعا مورد نیازند خالی است به گفته وی، در حالی که سخت افزار نقش کلیدی و مهمی را در فناوری اطلاعات به خود اختصاص می دهد، تنها ۱۵ واحد از مجموع ۶۱ واحد درسی در دوره کارشناسی به موضوع سخت افزار اختصاص یافته است. وی معتقد است مجموع دروس ارایه شده در این رشته بیشتر از نرم افزار و الکترونیک سرچشمه گرفته است و این قضیه موجب شده تا سطح دانش متقاضیان این رشته وسیع، ولی عمق آن مختصر و کوتاه باشد.

تفاوت رشته نرم افزاری با فناوری اطلاعاتبه طور کلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفا به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می پردازد.

کوپایی، استاد دانشگاه علمی-کاربردی در مورد تفاوت های میان نرم افزار و فناوری اطلاعات می گوید: مهندسی نرم افزار به صورت ریشه ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه های تکنولوژیک و کاربردی نرم افزار را بررسی می کند.وی می افزاید: مهندس نرم افزار به ارایه راه حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می پردازد، در حالی که مهندس IT پیاده سازی راه حل ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می گیرد.

نکته‌ی مهم در نحوه‌ی چینش دروس این رشته، عدم وجود دروس عملی و کارگاهی به میزان کافی برای تکمیل توانایی تئوریک دانش‌آموختگان و آموزش پیاده‌سازی و کاربردی نمودن این دانش است. به طوری که با مقایسه‌ی چارت درسی این رشته در کشور و کشورهای دیگر، این مورد کاملا مشهود است چرا که مثلا در کشور هندوستان، دانشجوی این رشته در طول هر ترم تعداد زیادی واحد آزمایشگاهی و کارگاهی را نیز سپری می‌کند اما تعداد این واحدها در چارت درسی مربوط به کشور ما، بسیار اندک است.

چطور بفهمیم به این رشته علاقه مند هستیم!
شاید شما تصمیم داشته باشید تو رشته ی فناوری اطلاعات تحصیل کنید، اما قبل اون درست در موردش فکر نکرده باشید. اگه شما در منزل کامپیوتری دارید و از اون استفاده های فراتر از کار های روزمره، بازی ها، گشت زنی در اینترنت و… می کنید، در این صورت شاید شما توانایی های مناسب برای این نوع شغل ها رو داشته باشید.

با توجه به ماهیت میان رشته ای مهندسی فناوری اطلاعات ، دانشجوی این رشته لازم است که به دو مبحث علوم مدیریت و کامپیوترعلاقه مند باشد . هم چنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد . زیرا به گفته « الکساندروف ». ریاضیدان و فیلسوف معاصر شوروی ، علم ریاضی کاربرد فراوانی درسایر دانش ها ، صنعت و درهمه زمینه های مربوط به زندگی بشری دارد این رشته درحال حاضر از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی دانشجو می پذیرد اما دکتر جلالی معتقداست که رشته IT باید از بین داوطلبان هر ۵ گروه آزمایشی دانشجو بپذیرد و آزمون این رشته باید به صورت نیمه متمرکز برگزار گردد تا علاقه مندترین و مستعد ترین داوطلبان وارد این رشته گردند . داوطلبانی که بیش از ورد به دانشگاه با کامپیوتر آشنایی داشته ودراین زمینه توانمند باشند.

رشته ی تکنولوژی اطلاعات با مسایل و کسب تجربه های زیاد سر و کار دارد. این حرفه به درد افرادی می خورد که به حل مسایل علاقه ی زیادی نشان میدادند.
افرادی که میخواهند در این رشته وارد شوند باید بتواند به طور مستقل کار کنند. این یعنی شما باید بتوانید مسایل رو با فکر خود و متکی به خودحل کنید و با این کار به تدریج باعث پیشرفت خود باشید.
فناوری اطلاعات یه رشته ی خیلی گسترده است، پس ارزشش رو داره که روی اون بخش هایی تمرکز کنید که مرتبط با علایق شماست
فناوری اطلاعات یه رشته ی خیلی گسترده است، پس ارزشش رو داره که روی اون بخش هایی تمرکز کنید که مرتبط با علایق شماست. مثلا ممکنه یکی به بخش بازی های کامپیوتری علاقمند باشد. این فرد باید شغلش رو هم تو همین حوزه انتخاب کند، مثلا تو شرکت هایی که نرم افزار های بازی های رایانه ای رو می سازند مشغول به کار باشند.
کجاکاربرد دارد ؟
اگه تو سر و سامان دادن به کارها و برنامه و جلب نظر مردم مهارت دارید، مدیریت پروژه ها به درد شما می خورد. مدیر های پروژه موفق افرادی پر انرژی، متمرکز هستندو تو دیدن پس زمینه های بزرگ مهارت دارند.
اگه ذهن شما دائماایده های نو خلق می کند، بخش های توسعه دهنده به درد شما می خورند. توسعه دهنده ها همون بخش خلاق فناوری اطلاعات هستند. آنهااستراتژی ها راهکار های نو کشف می کنند و اشتباهات جبران می کنند.
نکاتی درباره تحصیل در رشته آی تی
عدد دروس با محتوای غیر متشابه در مقطع کارشناسی فناوری اطلاعات باعث می‌شود که دانش آموختگان این رشته، دانشی وسیع در حوزه‌های متعدد اما کم‌عمق کسب کنند و بیشتر به یک دایره‌المعارف اصطلاحات تخصصی علوم کامپیوتر شبیه باشند تا فردی که توانایی پیاده‌سازی و اجرای کاربردی علم خود برای مصارف شغلی و … را داشته باشد.

مطالب مرتبط
پرسش و پاسخ های آموزشی ایثارگران + جزئیات مقررات آموزشی و…

آبان ۱, ۱۳۹۷
تا دو ماه دیگر موسسات آموزشی وابسته به دستگاه های اجرایی…

مهر ۲۵, ۱۳۹۷
تجربه منفی تغییر ساعت رسمی کشور ، دیگر کشورها چه میکنند؟

مهر ۱, ۱۳۹۷
در مورد برخی دروس نیز منابع درسی بسیار قدیمی هستند و با دانش روز مطابقت ندارند، تدریس زبان پاسکال، زبان C، مفاهیم تئوریک شبکه‌های کامپیوتری مربوط به سال‌ها قبل و مواردی از این دست، باعث می‌شود که دروس عملا برای دانشجو کاربردی نباشند و دانشجو را برای مطالعه‌ی نسخه‌های جدیدتر و به روز مطالب آموزشی به دردسر می‌اندازد. بسیاری از کتب این رشته که در بازار موجود هستند توسط افرادی به زبان فارسی ترجمه شده‌اند که دانشی نسبت به دروس مهندسی فناوری اطلاعات ندارند و فقط به خاطر دانش زبان انگلیسی به ترجمه‌ی این کتب پرداخته‌اند. این امر باعث شکل‌گیری فرهنگ داده‌های غلط و نامناسب در بین دانش آموختگان این حوزه است.

وجود دروسی مثل فیزیک دینامیک و فیزیک الکترومغناطیس، مدارهای الکترونیکی، مبانی الکترونیک و دیجیتال، مدارهای منطقی و دروسی از این دست با توجه به نامرتبط بودن به ساختار فعلی انتظارات جامعه از مهندسین فناوری اطلاعات و توانایی کشور در ساخت و تولید سخت‌افزارهای رایانه‌ای و … باعث اتلاف وقت دانشجوست و منفعتی برای وی ندارد.

البته دانشجویان مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعاتی که در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند، ۴ واحد عمومی اضافه بر چارت ذکر شده را نیز باید سپری کنند و ممکن است سرفصل‌های درسی متفاوتی را نسبت به دانشجویان دانشگاه‌های سراسری داشته باشند.

دروس رشته فناوری اطلاعات در مقطع کاردانی
دروس اصلی این رشته در مقطع کاردانی شامل ۵۸ واحد تئوری و ۱۶ واحد عملی است که مهترین اونها عبارتند از:

–دروس عمومی
-مدار منطقی
– شبکه های کامپیوتری
-برنامه سازی شبکه
-آشنایی با سرویس دهنده اینترنت
-کارگاه طراحی صفحات وب
-شناخت و پیکربندی ISP
-پیکربندی مسیر شبکه
-امنیت اینترنت
-تجارت الکترونیک
-مدیریت و سنجش شبکه های گسترده
دروس رشته مهندسی فناوری اطلاعات
همانطور که گفته شد چون این رشته در مقطع مهندسی زیر مجموعه مهندسی کامپیوتر حساب میشود برخی از دروس این رشته با سایر درس های گرایش های دیگه مهندسی کامپیوتر مشترک هستند مثلا:

مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، زبان ماشین و برنامه نویسی سیستم،ساختمان داده ها ، مهندسی نرم افزار ها و شبکه های کامپیوتری ،مدارهای منطقی، برنامه سازی پیشرفته، پایگاه داده ها و طراحی الگوریتم ها ، مبانی الکترونیک دیجیتال هوش مصنوعی ، ساختمان های گسسته،معماری کامپیوتر، سیستم های عامل

یک سری از درس ها هم خاص این گرایش هستند که شامل موارد زیر میباشد

مدیریت و کنترل پروژه های آی تی ،برنامه ریزی استراتژیک آی تی، مبانی فناوری اطلاعات ، مهندسی فناروی اطلاعات، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیکی ، محیط های چند رسانه ای ، پروژه آی تی و کار آموزی

لیست دروس مقطع مهندسی فناوری اطلاعات

لازمه که بدانید بعد از گرفتن مدرک مهندسی فناوری، در مقطع کارشناسی ارشد می توانید ۴ گرایش زیر را برای ارشد انتخاب کنید:

تجارت الکترونیکی
امنیت اطلاعات
مدیریت سیستم های اطلاعات
مهندسی فناوری اطلاعات
مقطع کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات در ۳۲ واحد و چهار ترم تحصیلی و دارای ۵ گرایش در نظر گرفته شده است:

تجارت الکترونیکی: تجارت الکترونیکی با استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای، معاملات تجاری را در مراحل گوناگون آن مانند طراحی، تولید، خرید و فروش و تحویل، ساده نموده و به آن سرعت می بخشد. عبارت «تجارت الکترونیکی» دربرگیرنده هر گونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می گیرد. هدف از این دوره ارائه درکی مناسب از فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری، مهارت در طراحی و تولید سیستم‌های چندرسانه‌ای مبتنی بر وب برای توزیع در سطح شبکه و آگاهی از ابزارها و روشهای مورد نیاز برای تغییر وظایف تجارتی و مدیریتی از طریق انجام معاملات به صورت الکترونیکی است. دوره کارشناسی ارشد رشته تجارت الکترونیکی فارغ التحصیلانی کاردان با دانش فنی، مهارتهای خلاق و توانایی تجاری خلق می کند تا بتوانند از پتانسیل عظیم بازاریابی در شبکه های رایانه‌ای و ایجاد کسب و کارهای جدید الکترونیکی بهره برداری نمایند.

امنیت اطلاعات: با توجه به افزایش وابستگی به تکنولوژِی اطلاعات و ارتباطات در دولت الکترونیکی و خطراتی که دراستفاده از آن با آنها مواجه هستیم مانند برنامه های مخرب ویروسها، حمله نفوذگران و سارقان، حملات مختلف به قصد تخریب و دریافت بدون مجوز اطلاعات، نیاز به متخصصینی که بتوانند جلوی اینگونه خطرات را بگیرند و یا در صورت بروز، سیستم‌ها را سریعا به پایداری مجدد برسانند بسیار احساس می‌شود.

شبکه‌های کامپیوتری: این گرایش از رشته فناوری اطلاعات در سرتاسر دنیا زیر رشته‌ای از گرایش مهندسی کامپیوتر و مخابرات تلقی می‌شود و از لحاظ کاربردی پیشینه طولانی‌تری نسبت به دیگر گرایش‌های فناوری اطلاعات دارد. متخصین شبکه‌های کامپیوتری قادرند با توانایی‌های برگرفته از تحصیلات خود در این زمینه فعالیت‌های گوناگونی را انجام داده و در حرفه‌های متفاوت و متنوعی مشغول به خدمت‌رسانی شوند. از جمله این دانش‌های کاربردی می‌توان به موارد مهمی همچون طراحی، پیکربندی و پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری و برنامه‌نویسی شبکه اشاره کرد. امنیت در شبکه های کامپیوتری از دیگر مباحثی است که در قالب تعلیمات مرتبط با این گرایش قرار می‌گیرد. مهندسان گرایش شبکه‌های کامپیوتری همچنین قادر خواهند بود با مهندسان گرایش‌های دیگر مثل تجارت الکترونیک در زمینه بسترسازی برای فعالیت‌هایشان، همکاری کنند. ساختن برنامه‌های تحت شبکه اینترنت و پیاده‌سازی سیستم‌های توزیع شده (مانند پایگاه داده‌های توزیع شده یا سیستم عامل‌های توزیع شده) از دیگر فعالیت‌هایی است که به کارشناسان محصل در این گرایش آموزش داده می‌شود.

مهندسی فناوری اطلاعات: این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است. در عصری که به‌سر می‌بریم فناوری اطلاعات یکی از عمده‌ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می‌شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می‌شود. از این‌رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده‌اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است. رشته فناوری اطلاعات در دوره کارشناسی ارشد ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد.

مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی: مدیریت سیتمهای اطلاعاتی (MISS) درواقع کاربرد تکنولوژی اطلاعات است در پشتیبانی از فعالیتهای تجاری, چرا که تجارت روز به روز متحول می گردد و در این میان همواره افرادی با قدرت تحلیل بالا و زاویه دید و پیشینه تجاری مورد نیاز هستند تا فرایندهای تجاری را بارور کنند. از این رو دانش آموختگان این رشته تحصیلی نیاز دارند تا بیاموزند که چگونه نیازمندیهای اطلاعاتی یک سازمان را تحلیل کنند و سپس در صدد طراحی یک سیستم مدیریت امور, مبتنی بر کامپیوتر, در جهت رفع نیازمندیهای تحلیل شده برآیند, و در نهایت پیاده سازی و فرایند عملیاتی سازی سیستم طراحی شده را راهبری نمایند. به منظور برنامه ریزی و توسعه یک سیستم اطلاعاتی که پاسخگوی نیازمندی های کاربران باشد, یک متخصص MIS بایستی با ساختار سازمانی, اهداف تجاری, عملیات بازرگانی (شامل روالهای کاری و چرخش اطلاعات میان پروسه ها) و با چگونگی برقراری ارتباط موثر با کاربران آشنا بوده و بداند چگونه سیستمی طراحی کند که فعالیتهای کاربر را تحت پوشش قرار دهد.

بازار کار رشته فناوری اطلاعات چطوره؟
باید بدونید که این رشته بازار کار خیلی خوبی داره. البته کار پیدا کردن توی این رشته ارتباط مستقیمی با مهارت شما داره. صرف داشتن مدرک و گذروندن دوره های مختلف دلیل نمیشه که بطور تضمینی استخدام بشید. خب حالا چرا میگیم این رشته بازار کار خیلی خوبی داره ؟ چون تجارت الکترونیک، بخش تقریبا نوپایی هست و جالبه بدونید مطابق با خبر خبرگزاری تسنیم “برآوردها نشان می دهد که خرید آنلاین ایرانی ها از فروشگاه های اینترنتی سالانه به طور متوسط ۶۰ درصد افزایش می یابد” و این به معنای رشد انفجاری کسب و کار های اینترنتی هستش. باز جالبه که بدونید در ایران تنها ۱۰ درصد مشاغل وارد این تجارت شدن و این به معنای بازار بکر ۹۰ درصد باقیمانده هستش.

تصور بازار کار کشور ما از یک مهندس فناوری اطلاعات، فردی است که برنامه‌نویسی یا برپایی شبکه انجام می‌دهد و در حقیقت حوزه‌های کاربردی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در ایران شامل موارد زیر است: برنامه نویسی تحت سیستم‌عامل، برنامه‌نویسی تحت وب، برنامه‌نویسی ابزارهای قابل حمل همانند موبایل‌ها و پخش‌کننده‌های موسیقی، برنامه‌نویسی سخت‌افزاری برای ابزارآلات شبکه، ربات‌ها، تجهیزات اتوماسیون و …

آشنایی با رشته و شغل آی تی (IT)
نکات مهم درباره رشته آی تی:
مهارت هاتونو مرور کنید. هر چقدر سطح تحصیلات دانشگاهیتون بالاتر باشه، به همون میزان، به مهارت های شما هم افزوده میشه. ولی فراموش نکنید که بخش مهمی از یادگیری مهارت ها در خارج از کلاس درس و دانشگاه اتفاق میفته. به پروژه هایی که انجام دادید فکر کنید(مثل طراحی وبسایت، بازی و…) شما تو انجام این پروژ ها چه نقش مهمی داشتید؟ آیا مهارت های خلاقیتی و برنامه ریزی شما به طور کامل مورد استفاده قرار گرفت؟ ببینید کدوم یکی از مهارت هاتون تحقق پذیره. تحقق پذیری به سادگی دادن یه امتحانه. اگه حس می کنید مهارت خاصی دارید و تو اون زمینه استعداد های خاصی دارید، تو امتحان های پذیرش شرکت کنید و گواهی نامه برای مهارت های خاصتون بگیرید.

به دنبال فرصت های آموزشی باشید. بر اساس حرفه ای که به اون علاقه دارید، میزان مهارت تون تو اون حرفه و میزان تحصیلات، و میزان زمان های خالی تون به دنبال آموزشگاه هایی متناسب با شرایط خودتون باشید. فراموش نکنید که در مورد هر موسسه ای بدونید که برای ورود چه شرایطی رو نیاز دارن.
این نکته رو مد نظر قرار بدید که برای رسیدن به حرفه های حوزه ی فناوری اطلاعات فقط یه راه وجود نداره. فناوری اطلاعات یه رشته ی خیلی وسیع الطیفه و تحصیل در اون می تونه از چند ماه تا ۴ سال طول بکشه. مثلا برای گرفتن مدرک برای آنالیز سیستم نیاز به گرفتن کارشناسی در این رشته س اما برای انجام کار های دفتری فقط نیازه به صورت کوتاه مدت دوره هایی گذرونده بشه.
-گواهی نامه های حرفه ای رو بررسی کنید. حتی بدون داشتن مدرک دانشگاهی بعضی از گواهی نامه های معتبر وجود داره که می تونید اونا رو بگیرید. برای گرفتن بیشتر گواهی نامه ها که روی یه موضوع خاص متمرکز هستن فقط کافیه تو آزمونش شرکت کنید. این آزمون ها معمولا پولی هستن ولی خیلی ساده و راحت برگزار میشن، حتی از توی خونه.
-به عنوان کارآموز در یک موسسه ی فناوری اطلاعات مشغول به کار شید. داشتن نمره های عالی خوبه ولی همراه با اون باید تجربه هم کسب کنبد. اگه احساس می کنید تو حرفه تون تجربه های کافی رو ندارید به عنوان کارآموز مشغول به کار شید. خیلی از این موسسه های کارآموزی حقوقی هم برای کار آموزان در نظر می گیرن که میتونه نکته ی مثبتی باشه.
تا حد ممکن رزومه تونو به بهترین شکل ممکن ایجاد کنید. حتی اگه تجربه ی کاری زیادی هم ندارید، نوشتن یه رزومه ی خوب که در اون به توانایی ها و استعداد هاتون اشاره شده باشه، می تونه کمک زیادی به گرفتن شغل به عنوان کارآموز به شما بکنه.
کارآموزی تونو تو شرکت ها و موسسه های مختلف از موسسه های کوچیک گرفته تا موسسه های معروف بگذرونید. شاید شما این رویا رو در ذهنتون داشته باشید که مثلا تو شرکت بزرگی مثل گوگل مشغول به کار شید، اما توانایی هاتونو دست کم می گیرید. اما به یاد داشته باشید که با کار و تلاش زیاد شما هم می تونید یکی از کارمندای چنین شرکت های بزرگی باشید.
برای پذیرش شغل ها با دید وسیع نگاه کنید. حتما لازم نیست تمرکزتونو روی یه شغل خاص متمرکز کنید. همه ی شرایط پذیرش همه ی شغل های مربوطه رو بررسی کنید و ببینید کدوم یکیشون بیشتر با توانایی ها، علایق و تجربه های قبلی تون سازگاره. انتخاب های خودتونو محدود نکنید.