لینوکس امن تر است یا ویندوز؟ مقایسه امنیت دو سیستم عامل معروف

در دنیای امروز، امنیت سایبری به یک دغدغه همیشگی برای کاربران کامپیوتر تبدیل شده است. انتخاب سیستم عامل مناسب می‌تواند نقش مهمی در ایمن نگه‌داشتن اطلاعات شما ایفا کند. دو سیستم عامل محبوب و پرکاربرد در حال حاضر، لینوکس و ویندوز هستند. هر کدام از این سیستم عامل‌ها مزایا و معایب خاص خود را در زمینه امنیت دارند. با فراگیری آموزش لینوکس، بهتر می‌توانیم این دو سیستم را درک کنیم و عملکرد صحیحی در مقابل امنیتشان ایفا نماییم.

.

مقایسه امنیت لینوکس و ویندوز با بررسی ۴ فاکتور اساسی

در ادامه به بررسی و مقایسه امنیت دو سیستم عامل محبوب لینوکس و ویندوز با تمرکز بر چهار فاکتور اساسی می‌پردازیم

۱. ذات و ماهیت سیستم عامل

 لینوکس: لینوکس یک سیستم عامل متن باز است. به این معنی که کد منبع آن برای همه قابل مشاهده و اصلاح است. این موضوع باعث می‌شود که شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی در آن به سرعت انجام شود. همچنین، ماهیت متن باز بودن لینوکس، وابستگی آن به شرکت یا سازمان خاصی را از بین می‌برد و از این طریق احتمال سوء استفاده هدفمند از حفره‌های امنیتی را کاهش می‌دهد.
 ویندوز: ویندوز یک سیستم عامل اختصاصی است. کد منبع آن به‌طور کامل در دسترس عموم نیست و توسط شرکت مایکروسافت کنترل می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث تاخیر در شناسایی و رفع آسیب پذیری‌های امنیتی شود.

در آموزش لینوکس، به شما گفته می‌شود که چگونه بتوانید کدهای منبع را تغییر دهید، اما در ویندوز هیچ آموزشی در رابطه با این موضوع وجود ندارد.

۲. سهم بازار

 لینوکس: لینوکس در مقایسه با ویندوز، سهم بازار کمتری دارد. این موضوع می‌تواند تا حدی به نفع لینوکس باشد، زیرا هکرها معمولا تمایل کمتری به هدف قرار دادن سیستم عامل هایی با سهم بازار کمتر دارند.
 ویندوز: ویندوز محبوب‌ترین سیستم عامل دسکتاپ در جهان است. این محبوبیت بالا، ویندوز را به هدفی جذاب برای هکرها تبدیل می‌کند.

۳. نرم افزارهای مخرب

 لینوکس: به‌طور کلی، لینوکس به مراتب کمتر از ویندوز در معرض خطر بدافزارها، ویروس‌ها و سایر نرم افزارهای مخرب قرار دارد. این موضوع به دلایل مختلفی از جمله ماهیت متن باز بودن لینوکس، فعالیت جامعه کاربری قوی در جهت توسعه امنیت آن و نیاز به دانش فنی بیشتر برای نفوذ به سیستم عامل‌های لینوکس، رخ می‌دهد.
 ویندوز: ویندوز به دلیل محبوبیت بالا و همچنین سهولت نفوذ به آن، هدف اصلی بسیاری از نرم افزارهای مخرب است. طیف گسترده‌ای از بدافزارها، ویروس‌ها، کرم‌ها و جاسوس افزارها برای ویندوز طراحی شده‌اند.

اگر آموزش نتورک پلاس را مدنظر خود قرار دهید و حین فراگیری آموزش لینوکس و بررسی امنیت آن به این موضوع نیز بپردازید، قطعا در رابطه با نرم‌افزارهای مخرب نیز با اطلاعات کامل‌تری عملکرد دارید. درواقع نتورک پلاس یکی از مواردی است که دانستن اطلاعات در رابطه با آن، علاوه‌بر این که نقشه یادگیری لینوکس را پربارتر می‌کند، امنیت را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

۴. به‌روز رسانی‌ها

 لینوکس: توزیع‌های مختلف لینوکس به‌طور مرتب و منظم به‌روز رسانی‌های امنیتی را منتشر می‌کنند. این به روز رسانی‌ها به‌صورت رایگان در دسترس کاربران هستند و به‌راحتی قابلیت نصب دارند.
 ویندوز: شرکت مایکروسافت به‌طور مرتب به‌روز رسانی‌های امنیتی را برای ویندوز منتشر می‌کند. نصب این موارد برای کاربران ویندوز رایگان است، اما ممکن است همیشه به موقع انجام نشود.

همچنین در ایران به‌دلیل اینکه در بسیاری از مواقع ویندوز دستکاری شده بر روی سیستم نصب می‌شود، آپدیت صورت نمی‌گیرد. این کار باعث کند شدن سرعت لپ‌تاپ و بروز مشکلات پی در پی است.

با در نظر گرفتن ۴ فاکتور اساسی که در بالا ذکر شد، می‌توان گفت که لینوکس در مقایسه با ویندوز از نظر امنیتی برتری دارد. ماهیت متن باز بودن، فعالیت جامعه کاربری قوی، نیاز به دانش فنی بیشتر برای نفوذ و همچنین انتشار مرتب به‌روز رسانی‌های امنیتی، لینوکس را به انتخابی امن‌تر برای کاربرانی تبدیل می‌کند که امنیت اطلاعات برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال، برای اینکه به‌خوبی در حوزه امنیت قدم بردارید، لازم است اطلاعات خود را افزایش دهید. با حضور در دوره‌های آموزش لینوکس به‌راحتی در این زمینه فعالیت کنید.

چگونه می‌توانید لینوکس را امن‌تر از ویندوز کنیم؟

در دنیای امروز که وابستگی به داده‌ها و اطلاعات به شدت افزایش یافته است، امنیت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در هر حوزه‌ای مطرح می‌شود. اما این مفهوم، مطلق و همیشگی نیست و نسبی بودن آن را باید همواره مد نظر داشت.

برای ایمن سازی هر سیستمی، ارتقای دانش امری ضروری است. این امر مستلزم مطالعه و یادگیری در زمینه‌های مرتبط با امنیت و آشنایی با روش‌ها و تکنیک‌های مختلف آن است.

مسیر ارتقای دانش در حوزه امنیت، شامل مراحل مختلفی است که می‌توان به‌طور خلاصه به آنها اشاره کرد:

۱. دوره نتورک پلاس

این دوره پایه و اساس دانش شبکه را بنا می‌نهد و درک صحیحی از مفاهیم بنیادی شبکه و پروتکل‌های مختلف آن را به شما ارائه می‌کند.

۲. دوره‌های لینوکس اسنشیالز

با گذراندن این دوره ها، مهارت های لازم برای کار با سیستم عامل لینوکس را کسب خواهید کرد که از جمله سیستم عامل های امن در دنیای امروز به شمار می آید.

۳. آموزش LPIC 1

دوره آموزش LPIC 1 مهارت‌های تخصصی لازم برای مدیریت سرورهای لینوکس را به شما آموزش می‌دهد و شما را برای ورود به بازار کار در این حوزه آماده می‌کند.

علاوه بر این دوره‌ها، مطالعه منابع تخصصی، شرکت در کارگاه‌های آموزشی و همایش‌های مرتبط و همچنین به‌روز بودن با آخرین یافته‌ها و تهدیدات امنیتی نیز از جمله اقدامات ضروری برای ارتقای دانش در این حوزه به شمار می‌آید. بنابراین در یک کلام، آموزش لینوکس تنها مختص به افراد مبتدی نیست! بلکه افراد حرفه‌ای نیز با توجه به تغییرات دنیای علم تکنولوژی لازم است هر مدت زمان خاصی را برای آپدیت اطلاعات خود بگذارند و در این چنین دوره‌ها شرکت کنند.

.

جمع‌بندی

آموزش لینوکس برای کاربران جدیدی که می‌خواهند به جامعه‌ لینوکس ملحق شوند بسیار مهم است. این آموزش شامل مفاهیم اصلی مانند استفاده از ترمینال، مدیریت فایل، نصب برنامه‌ها و پیکربندی سیستم می‌شود. اهمیت آن از لحاظ امنیت، انعطاف‌پذیری و قدرت در مدیریت سیستم مدنظر است. این آموزش به شما این امکان را می‌دهد تا امنیت لینوکس را افزایش دهید و یکی از بهترین‌ها در این حوزه باشید.